Yüksek lisans öğrenci ön kabul otomasyon sistemi için veri tabanı tasarlanması ve uygulanması
Database design and implementation for postgraduate pre-admission automation system
  1. Tez No: 372064
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada üniversite yüksek lisans ön kabullerinde kullanılacak bir sistemin veri katmanı tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Geliştirilen veritabanı, üç katmanlı mimari esaslarına sadık kalınarak üzerine bina edilecek iş katmanı ile kolayca haberleşebilecek bir yapıdadır. Çalışmada sırasıyla, veri modelleri ile veritabanı programları incelenmiş ve web üzerinden çalışacak böyle bir çalışma için en uygun modelin ilişkisel veritabanı modeli olduğu, bu modeli üzerinde çalıştıracak en uygun sunucu yazılımın da MySQL olduğuna karar verilmiştir. Sistem mimarisi, varlık ilişki şemaları tasarlanmış ve bu şemalar yardımıyla veritabanı oluşturularak test edilmiştir.Kayıt süreci, bir süper kullanıcının, sistem parametrelerini ve sistem modülleri üzerinde yetkili olacak kullanıcıları sisteme tanıtması ile başlamaktadır. Daha sonra izin verilen tarihler arasında öğrenci kayıtları alınır. Kayıt dönemini bitmesinden sonra, yetkili kullanıcıların sınav notlarını girmesi ve not girme döneminin bitiminde süper kullanıcının notları değerlendirerek, listeleri ilan etmesi ile süreç son bulur. İlan edilen notlarla ilgili veriler rapor tablolarına taşınarak arşivlenir. İlan sonrasında öğrenciler sisteme giriş yaparak notlarını öğrenebilirler. İlan sonrasında not girişleri üzerinde işlem yapılmasına izin verilmez.
Özet (Çeviri)
In this study, data layer of a system that is going to be used for postgraduate pre admissions, is designed and substantiated. The database developed, can easily communicate with a business layer that has been developed in accordance with three tired architecture foundations. Data models and database programs examined, relational database model has been chosen as the most convenient model in such a web based study and MySQL has been chosen as the most suitable database server software for this model, in the study, respectively. System architecture and entity relationship diagrams have been designed. Database has been created with the help of these diagrams and tested carefully.Registration process begins with a super user defining system parameters and user authorizations on system modules. Then candidate students make their registrations between permitted dates. After registration period ends, authorized users add student grades into the system, super user declares the results after evaluating the grades and the process ends. Declared outcome data archived via removing to report tables. Candidate students can learn their grades logging in the system after declaration. It is forbidden to make changes on grades after declaration.