Internal curing of high strength concrete by using cold bonded aggregates
Yüksek dayanımlı betonun soğuk bağlama yöntemiyle üretilen agregalar ile içsel kürlenmesi
  1. Tez No: 372069
  2. Yazar: ALİ NOORULDEEN ISMAEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde, içsel kürü sağlamak amacıyla su rezervuarı olarak kullanılan yapay uçucu kül (AFA) ve yapay yüksek fırın cürufu agregalarını (ASA) içeren yüksek dayanımlı betonların (HSC) rötre çatlağı oluşumuna karşı performansı deneysel olarak incelenmiştir. Yapay agregalar, %90 uçucu kül veya cüruf ile %10 çimentonun soğuk bağlanarak peletlenmesiyle üretilmiştir. AFA ve ya ASA agregaların toplam agrega hacmının %0, %5, %10, %15 ve %20 oranlarında kullanılmasıyla, su-çimento oranı 0.28 olan toplam dokuz adet beton karışımı tasarlanmıştır. Sertleşmiş betonların, 28 günlük mekanik özellikleri, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, elastisite modülü testleri ile ölçülmüştür. Ek olarak, kuruma rötresi, ağırlık kaybı, sınırlandırılmış rötre çatlağı ve otojen rötre 57 gün boyunca gözlemlenmiştir. Test sonuçlarına göre en iyi mekanik özellikler %20 ASA içeren HSC'de elde edilmiştir. ASA kullanılması HSC'lerin çatlama zamanlarını uzatmış ve ince çatlaklarla birlikte azalan kuruma rötrelesi ile sonuçlanmıştır. Bunların dışında, yapay agrega içeren HSC'lerde otojen rötre önemli miktarda azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining experimentally the shrinkage and mechanical properties of High-Strength Concrete (HSC) containing blast furnace slag aggregates (ASA) and artificial fly ash aggregates (AFA) that are employed as water reservoirs to enable internal curing. So as to form fly ash and/or slag aggregates, a dry powder blend of 10% of Portland cement and 90% fly ash or slag was initially pelletized by moisturizing at room temperature in a spinning skewed pan; these were subsequently cured for 28 day. Applying a 0.28 water-to-cement ratio, nine HSCs mixtures were developed with different ASA or AFA replacement levels, i.e. 0%, 5%, 10%, 15%, and 20%. After 28 day, testing of the hardened concretes was conducted for splitting tensile strength, compressive strength, and modulus of elasticity. The concrete was monitored for a 57 day drying period to determine the restrained shrinkage, autogenous shrinkage, and drying shrinkage along with the water loss. The HSCs having 20% ASAs showed the highest mechanical properties. Additionally, HSCs containing ASA showed a longer cracking period of the concretes causing finer cracks that are linked to the lower free shrinkage. Largely in the HSCs containing 20% AFA, there was, however, a noticeable decline in the autogenous shrinkage for all the HSCs with AAs, especially for HSCs with 20% AFA.