Karpuz (Citrullus vulgaris) ve kavun (Cucumis melo) meyve sularının kombucha mantarıyla fermantasyon ürünlerinin antioksidan aktivitelerinin araştırılması
The antioxidant activity of the fermentation product from fruit juice of watermelon (Citrullus vulgaris) and melon (Cucumis melo) with kombucha mushroom
- Tez No: 372070
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN, DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kombucha, şekerli çayın asetik bakteri ve mayalarla fermentasyonu ile üretilen bir içecektir. Çay mantarı olarak ifade edilen Kombucha özellikle tıbbi açıdan oldukça popüler olmuş ve günümüzde de pek çok ülkede kullanılmaktadır. Kombucha ilk kez Mançurya'da kullanılmıştır ve buradan Rusya'ya yayıldığı bilinmektedir. Kombucha'nın içerisinden çok sayıda maya türleri izole edilmiş ve bu sonuç çerçevesinde bilimsel anlamda kimyasal içerikleri ve yararları araştırılmıştır. Kombucha'nın metabolizmayı hızlandırdığı, enerji verdiği, bağırsak florasını düzenlediği, stresi azalttığı bilinmektedir. Bu çalışmada ise kavun ve karpuz sularının Kombucha ile fermente ürünlerinin biyolojik aktiviteleri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında her iki bitki türünde de yüksek derecede antioksidan aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Kombucha, is a drink produced by fermentation acetic bacteri and yeast with sugar and tea. Kombucha is termed as tea fungus becomes quite popular especially in medicine and is used in many countries recently. Kombucha was used for the first time in Manchuria and it has known to spread from there to Russia. Many yeast species were isolated from Kombucha so its chemical content and benefits have been investigated scientifically. It is known that Kombucha accelerated the metabolism, prevented intestinal lazziness, modulated intestinal flora and reduced stress. In this study, it was investigated that biological activity of fermented melon and watermelon plants with Kombucha fermented it was observed that Kombucha fungus showed the high antioxidant activities in both fermented plant juice.