Use of recycled aggregates in the production of pervious concretes
Geçirimli betonların üretiminde geri kazanılmış agregaların kullanılması
  1. Tez No: 372068
  2. Yazar: QAYS MOHAMMED SHAKOR KAREEM KAREEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı birçok uygulama için geri kazanılmış agregaları geçirimli beton içine ekleyerek sürdürülebilirliği yüksek beton üretmektir. Araştırmada 0.27 ve 0.32 su-çimento oranlarında tasarlanan geçirimli betonların üretiminde 25%, 50%, 75% ve 100% oranlarında geri kazanılmış agregalar doğal agregalarla yer değiştirilerek kullanılmıştır. 12.5 mm'lik elekten geçen ve 9.5 mm'lik elek üzerinde kalan tek boyutlu geri kazanılmış ve doğal agregalar geçirimli beton üretiminde kullanılmıştır. Toplamda on farklı beton karışımı üretildi ve her üretim için çökme, birim ağırlık, gözeneklilik, basınç ve yarmada çekme dayanımı, su geçirimliliği ve aşınma direncine karşı test edilmiştir. Geri kazanılmış agregalarla üretilen geçirimli betonların özellikleri istatistiksel olarak da değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlar, geçirimli betonun özelliklerinin, geri kazanılmış agregaların kullanılmasıyla önemli bir şekilde etkilendiğini göstermiştir. Geri kazanılmış agregaların doğal agrega ile değiştirilmesi geçirimlilik katsayısında önemli oranda artışa neden olmuştur. Ancak bu betonların mekanik özelliklerinin belirli derecede olumsuz bir şekilde etkilendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to incorporate recycled aggregate into pervious concrete to create a very sustainable concrete product for many applications. The research methodology interested replacing natural aggregate with recycled aggregate in the pervious concrete production at 4 different replacement levels of 25%, 50%, 75% and 100%, with two different water-to-cement ratios of 0.27 and 0.32. Single sized recycled and natural aggregate, passing from 12.5-mm sieve and retained on 9.5-mm sieve, were used in the manufacturing of pervious concrete. Totally ten different concrete mixtures were produced and each of the concrete batches was tested for slump, dry density, porosity, compressive and splitting tensile strengths, water permeability and abrasion resistance. The properties of pervious concrete produced with recycled aggregate were also evaluated by statistical technique, namely GLM-ANOVA. The experimental results showed that the properties of pervious concrete were significantly affected by using recycled aggregate. Substituting the recycled aggregate with natural aggregate resulted in a considerable increment in permeability coefficient. However, it was observed that the mechanical properties of such concretes were adversely influenced up to a certain degree.