Application of monomodal intensity-based medical image registration on brain tumor growthiness investigation
Tek modlu medikal piksel koyuluk temelli imge çakıştırma tekniğinin, beyin tümörünün gelişimi üzerine uygulanması
  1. Tez No: 372074
  2. Yazar: EMRAH IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İki tane tıbbi görüntünün (MR/MR, MR/CT, MR/PET, CT/PET vs.) birbiri ile ilgili olan özelliklerini kıyaslamak amacıyla aynı koordinat düzlemine getirme işlemine tıbbi görüntü çakıştırma denir. Görüntüler farklı sensörlerle (MR, CT, PET, SPECT vs.) eşzamanlı elde edilebileceği gibi aynı sensörlerle farklı zamanlarda da elde edilebilir. Uygun bilgisayar programlama teknikleri kullanarak daha fazla bilgi ve ayrıntı verebilen yeni bir görüntü oluşturulabilir. Bu tezde, beyin tümörü olan bir hastanın farklı zamanlarda çekilmiş MR görüntülerinin tek modlu piksel koyuluk temelli imge çakıştırma yöntemi kullanılarak, beyin tümörünün gelişme sürecinin analizi sunulmuştur. Bu çakıştırma işleminde metrik ölçüsü olarak kareler farkının toplamı, optimizasyon algoritması olarak da düzenli adım gradyan alçalma optimizasyonu kullanılmıştır. Fourier dönüşümü, özdeğer veya özvektör gibi özelliklerin hesaplanmasına gerek duyulmaması bu metodun en büyük avantajı olarak gösterilebilir. Bu metot yanlış çakıştırmaya imkan vermemesi ve daha az ölçüm yapması suretiyle çapraz korelasyon metodu ve ortak bilgi benzerlik ölçümü metodu gibi diğer çakıştıma metodlarına üstünlük sağlar.
Özet (Çeviri)
The process of aligning two medical images (MR/MR, MR/CT, MR/PET, CT/PET etc.) and taking those medical images to the same coordinate system is called medical image registration. The images can be acquired with different sensors (MR, CT, PET, SPECT etc.) at the same time or with the same sensor at the different times. Registration concept is one of the most important and popular aspect of digital image processing. Thanks to using suitable computer programming techniques and transformation between two images a new much more informative image can be found. In this thesis, monomodal registration of MR image of a patient with brain tumor with another MR image of the same patient at a different time is proposed so that the growthiness of the tumor inside the brain can be investigated. Registration is carried out using intensity based technique and Sum of Squared Differences (SSD) metric with the regular step gradient descent optimizer. The advantage of this method is that there is no need to calculate image features such as Fourier transform, eigenvalues and eigenvectors. This technique is superior to other techniques such as cross-correlation method and mutual information similarity measures because it avoids the wrong registration and uses less computation.