Bazı makromantar türlerinin (Tricholoma terreum (Schaeff.) P. Kumm. ve Coprinus micaceus (Bull.) Fr.) mineral madde içeriği ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of mineral substance content and biological activity (tricholoma terreum (Tricholoma terreum (Schaeff.) P. Kumm. and Coprinus micaceus (Bull.) Fr.) of macrofungi species
- Tez No: 372073
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Mikrobiyoloji, Biology, Botany, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Tricholoma terreum ve Coprinus micaceus makrofungus türlerine ait etanol özütlerinin antioksidan, antimikrobiyal, DNA koruyucu aktiviteleri ve mineral madde içeriğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Antioksidan aktiviteleri Rel Assay Diagnostics kitleri (TAS, TOS) ve DPPH yöntemi ile yapılmıştır. Antimikrobiyal aktivite testleri 5 farklı bakteri türü kullanılmış ve minimum inhibisyon metodu (MIC) ile çalışılmıştır. Makromantar özütlerinin DNA'yı koruma etkinliklerinin tespiti için pBR322 plazmid DNA'sı (vivantis) kullanılmıştır. Plazmid DNA, mantar özütlerinin varlığında hidrojen peroksit (H2O2) ile hasara uğratıldıktan sonra % 1,25'lik agaroz jel üzerinde görüntüleme gerçekleştirilmiştir. Mantarların mineral madde içeriği ise yaş yakma yöntemine göre mineralize edilip, atomik absorbsiyon spektrofotometresi (ASS) kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre mantar örneklerinin, hem DPPH yöntemiyle hem de Rel Assay Diagnostics kitleriyle yapılan çalışmalarda önemli derecede serbest radikal temizleme aktivitesi göstermediği gözlemlenmiştir. Antimikrobiyal testler değerlendirildiğinde C. micaceus özütünün test edilen bakteriler üzerine T. terreum özütüne göre daha fazla bakteri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Yapılan DNA koruyucu aktivite testlerinde DNA koruyucu etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak her iki makromantar türünün uygulandığı testlerde özütlerin antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteler sergiledikleri, mineral madde içeriği bakımından aktivite gösterdikleri ancak DNA üzerine koruyucu bir etkilerinin bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed that determine mineral substance content and antioxidant, antimicrobial and DNA damage protection activities of Tricholoma terreum and Coprinus micaceus ethanol extracts. The free radical scavenging activity was determined by the DPPH method and Rel Assay Diagnostics Kits (TAS, TOS). Antimicrobial activity was studied with minimum inhibition method (MIC) with 5 different bacteria species (Enterocossus faecalis 29213, Klebsiella pneumoniae 700603, Pseudomonas aeruginosa 27853, Escherichia coli 35218 ve Staphyloccus aureus 28213). Plasmid pBR322 (vivantis) was used to determine protection activity of extracts against oxidative and UV-C induced DNA damage. Mineral substance content of fungi was analysed according to wet decomposition method by atomic absorption spectrometry (ASS). As a result of this study, the ethanol extracts showed low antioxidant activity. Extracts were found to possess antimicrobial activity against some of the bacteria tested. DNA damage protection activity of the extracts was not fond.