Endemik Iris junonia'nın biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Biological activity researches of Iris junonia
  1. Tez No: 372075
  2. Yazar: MEHMET ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Iridaceae familyası kozmopolit bir familya olup 92 cinse sahip bunlarda 6 cins ülkemizde yayılış göstermektedir. Iris cinsinin Türkiye'de 16'sı endemik olmak üzere 46 türü bulunmaktadır. Halk arasında rizomları tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Iris junonia bitkisi ile ilgili biyoaktif bileşiklerine yönelik çalışma mevcut değildir. Bu nedenle çalışmamızda Iris junonia bitkisinin farklı kısımlarının hekzan, diklorometan, metanol ve su özütleri elde edilerek biyolojik aktiviteleri araştırılmıştır. Bu amaçla antioksidan, antibakteriyel ve DNA koruyucu aktiviteleri çalışılmıştır. Antioksidan aktivitesi için Rel Assay Diagnostics kitleri (TAS, TOS) ve DPPH yöntemi kullanılmıştır. Antibakteriyel aktivite testleri 9 farklı standart bakteri suşu kullanılarak CLS'ye göre MİK (minimum inhibisyon konsantrasyonu) yöntemi kullanılmıştır. DNA koruyucu aktivite için pBR322 plazmid DNA'sı ve UV-C kullanılarak yapılmıştır. Farklı özütler farklı antioksidan aktivite gösterdiği belirlenmiş olup özellikle su ve metanol özütlerinin oldukça yüksek aktivite gösterdikleri her iki yöntemde de saptanmıştır. En yüksek antioksidan aktivite kökün su özütünde olduğu görülmüştür. Yine antibakteriyel aktivite açısından en etkili kök su özütü olduğu gözlenmiştir. DNA koruyucu aktivite açısından en fazla koruyucu aktivite gösteren bitki kısımları yaprak ve çiçeğin su ve metanol özütlerin olduğu belirlenmiştir. Endemik Iris junonia bitkisinin antioksidan, antibakteriyel ve DNA koruyucu özellikte aktif bileşiklere sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Iridaceae is a cosmopolitan family included 92 genus an 6 of them are spreading in our country. Fourty six Iris species including 16 endemic grow in Turkey. Its rhizom is used in traditional medicine. In literature, there is no research about bioactive ingredients of Iris junonia. In this study, n-hexane, dicloromethane,methanol and water exraction from several parts of I junonia were prepared and their biological activities included antioxidant, antibacterial and DNA protection were studied. To determine antioxidant activity, Rel Assay Diagnostics Kit (TAS, TOS) and DPPH assays, to antibacterial activity, microdilution assay by using 9 different bacteria strains accordingto CSL and to DNA protection activity, pBR322 plasmid DNA assay were used. In result, especially water and methanolş extracts showed higher antioxidant activities in both asssay.The highest antioxidant and antibacterial activities were shown to have in root water extract. The most DNA protection was shown to have in the water and methanol extracts ofleaf and flower.In conclusion, it was determined tahat the endemic plant species I. junonia has active metabolites related with antioxidant, antibacterial and DNA protection activities.