Riskli bir yatırım projesi olarak gemi yatırımlarının finansal değerlemesi: Simülasyon yaklaşımı
Financial evaluation of ship investments as a risky investment project: Simulation approach
- Tez No: 372196
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Gemi yatırım kararlarının en önemli boyutlarından bir tanesi gelecekteki piyasalar ile ilgili belirsizliklerdir. Bu nedenle, yatırım kararlarında dikkatli bir analiz ve optimum sonucu bulmak daha da büyük bir önem kazanmakta ve yöneticilerin vermek zorunda oldukları en zor kararlar arasında bulunmaktadır. Bu kararlar verilirken özellikle yatırım yapan kişi veya firma yatırımın finansal analizini yapması gerekmektedir. Finansal analiz içinde yatırım projelerinin değerlendirilmesinde kullanılan yöntemler bulunmaktadır.Dünya'da gemi yatırımları son yıllarda özellikle, deniz ticaret filosunun yüksek yaşından dolayı önem kazanmıştır. Gemi yatırımlarında, tedarik kaynağının seçimi işletmenin amacına, kazanç beklentilerine ve firmanın risk üstlenme derecesine göre değişmektedir. Gemi yatırımlarında, ilk yatırım maliyetlerinin yüksekliği, faaliyette bulunan pazarın değişken olması, sektörün çeşitli riskler ve belirsizliklerle dolu olması finansal plânlama ve yatırımda risk analizi konularının önemini artırmaktadır.Bu çalışmanın temel amacı, gemi yatırımlarında finansal risk kavramı, risk analizleri yapmanın faydalı yönlerini belirlemek ve gemi yatırımlarında finansal risk analizi uygulamasının yapılabilirliğini ortaya koymaktır.Bu amaca yönelik olarak, risk analizi yöntemlerinden Simülasyon Tekniğinin, Monte Carlo Simülasyon yöntemi kullanılmıştır. Analizde yazılım programı olarak Arena Versiyon 13. ve MS Excell'den yararlanılmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLERYatırım, Proje Değerleme, Gemi, Gemi Finansmanı, Gemi Yatırımları.
Özet (Çeviri)
The uncertainty regarding the markets in the future is one of the important aspects of ship investment decisions. Hence, the meticulous analysis of the investment decisions and reaching to the optimal result become increasingly important, raising one of the most challenging decisions that the managers should make. Specifically, the investing individual or firm should make the financial analysis of the investment when they make these decisions. Financial analysis includes the methods used to evaluate investment projects.The ship investments recently gain importance due to the aging of merchant marine fleet in the world. The selection of the supplier in the ship investments varies depending on profit expectations and the degree of risk assumption of the firms. The high cost of initial investments and the unstable nature of the markets where the operations run enhance the significance of finacial planning and risk analysis in ship investments.The main purpose of this study is to ascertain the finacial risk concept in ship investments and the useful aspects of performing risk analysis and put forth the practical applicability of financial risk analysis for the ship investments.In this vein, Monte Carlo Simulation Method was employed as the risk analysis method. Arena 13 software and MS Excel was used for the analysis.KEY WORDSInvestment, Project Evaluation, Ship, Ship Finance, Ship Investments