İMKB'nin özelleştirilmesinin muhtemel sonuçları ve geçmişte özelleştirilen dünya borsaları ile karşılaştırılması
The probable conclusion of İMKB's demutualization and its comparison with other stock exchanges demutualizations in the world
  1. Tez No: 372197
  2. Yazar: SADIK KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Değişen ve gelişen dünya koşulları beraberinde küreselleşmeyi, teknolojik gelişmeleri, iletişim ağlarının gelişmesini ve bilgi aktarım teknolojilerinin çok hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamıştır. Bu değişmelere bağlı olarak finansal piyasalar da hızlı bir şekilde değişmekte ve genişlemektedir. Bu gelişmeler sonucunda finansal piyasaların; ulusal müşteri anlayışı yerine uluslararası müşterileri hedef alan yeni yapılara geçmeleri gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında ulusal piyasaların yerine tüm dünya piyasalarına hitap edebilen (ve bu piyasalarla rekabet edebilen) global piyasalar yer almaya başlamıştır. Böylesine hızlı bir şekilde değişen ve rekabetin arttığı bir ortamda borsaların başarısı; bu değişmelere en hızlı şekilde uyum sağlamaya, müşteri memnuniyetini maksimum seviyede tutabilmeye ve müşteri odaklı çalışmalara bağlıdır. Bunlardan dolayı borsalar, varlıklarını sürdürebilmek için hızlı bir şekilde değişime uyum sağlayarak geleneksel yapılarından ve anlayışlarından sıyrılarak kâr amacı güden ve rekabetçi birer özel şirket haline gelmektedirler. Bu çalışmanın amacı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın özelleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmış veya çıkabilecek muhtemel sonuçları ortaya koymak ve geçmişte özelleşen diğer dünya borsaları ile karşılaştırmalı analizlerini yapmaktır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Özelleştirme, Yapısal Dönüşüm, Menkul Kıymet Borsaları, Borsa İstanbul
Özet (Çeviri)
Changing and developing global circumstances have prepared a suitable stage for improvements on globalisation, technological enhancements, upragrading on communication lines and knowledge transformation technologies. Financial markets changed and expand rapidly depending on these developments. As a result of the improvements financial markets are required to switch to new structures which target international customers rather than national customer. When considered from this point of view, global markets which can meet demands of world markets replace national markets. The key to success of stock exchanges within rapidly changing and increasing competition depend on the fast adaptation to changes and having high level customer satisfaction, being customer oriented. Because of these, stock exchanges; in order survive, have to adapt to changes quickly, and become a profit oriented and competitive private company, moving away from their traditional structures and understandings. The purpose of this work is to put forth the results of privatisation in Borsa Istanbul and its implications and compare the findings with previously privatised other stock exchanges in the World. KEYWORDS Demutualization, Structural Transformation, Securities Exchange, Borsa İstanbul