Çeşitli zekâ düzeylerine sahip ilkokul öğrencilerinin davranış problemleri ile aile işlevleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
A research on the relationship between various behaviour problems of primary school children having different levels of iq and parenting functions
  1. Tez No: 372313
  2. Yazar: HATİCE PINAR KEMAHLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZE NİLGÜN CANEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde, zihinsel engelli, üstün yetenekli, normal zekâ düzeyine sahip öğrenciler zihinsel ve psiko-sosyal alanlarda incelenir. Bu incelemelerde öğrenci ve ailelerle yapılan görüşmeler sonucunda zekâ düzeylerine göre oluşturulmuş grupların birbirinden farklı özellikleri olduğu gibi kendi içerisinde de benzerlikleri ve farklılıkları olduğu görülmüştür. Rehberlik ve Araştırma Merkezinde çıkan bu tablonun, gerekli araştırma yöntemleri kullanılarak bilimsel alana aktarılıp, üstün zekâ düzeyine sahip, zihinsel engelli ve normal gelişim gösteren çocukların kendilerine ve ailelerine yönelik çalışmalara katkıda bulunulması isteği ile araştırma süreci başlatılmıştır. Bu çalışmanın amacı, üstün zekâlı öğrencilerin, zihinsel engelli öğrencilerin ve normal zekâya sahip öğrencilerin aile işlevleri ile çocukların davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca aile işlevlerinin sağlıklı olup olmayışı, çocukların davranış problemleri, anne-baban eğitim düzeyi, kardeş sayısı ve anne-baba evlilik durumu açısından farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu araştırma ilişkisel tarama modeline dayalı betimsel bir çalışmadır. Araştırmaya; İstanbul ili, Avrupa yakası sınırları, Zeytinburnu ilçesi, ilkokul düzeyinde öğrenim gören RAM tarafından üstün zekâlı tanısı almış 100 öğrenci, Zihinsel engelli tanısı almış 100 öğrenci ve normal gelişim gösteren 100 öğrenci olmak üzere, amaçsal örnekleme yöntemine göre seçilen 300 öğrenci katılmıştır. Katılımcıların aile işlevlerinin sağlıklılık durumu Bulut (1990) tarafından uyarlanan“Aile Değerlendirme Ölçeği”ile davranış problemleri ise Kaner ve Çiçekçi (1999) tarafından uyarlanan“Gözden Geçirilmiş Davranış Problemleri Kontrol Listesi (GGDPKL)”ile değerlendirilmiştir. Araştırmada bilgi toplama formu ile de katılımcıların anne babanın eğitim düzeyi, kardeş sayısı ve anne-baba evlilik durumuna dair bilgiler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde gruplar arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlerken normal dağılım göstermeyen değişkenler için Kruskall-Wallis ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Aile işlevleri, davranış problemleri ölçeklerinden alınan puanlar arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman's rho korelasyon katsayısı analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Students with average IQs, and with mental disabilities, and gifted ones, are examined at the Counseling and Research Centers for their mental and psycho-social areas. In the examinations, as a result of the interviews with both the students and their parents, that there has been similar and different features among and in the groups which was formed according to their IQ level have been detected, which gave me the responsibility to convey the data and the result into a spesific scientific area to share and contribute to the above mentioned children and their parents. The objective of the research is to examine the relationship between various behaviour problems of children with mental disabilities, with an average IQ, gifted ones, and parenting functions. Besides, that their parenting functions has been healthy/unhealthy, children's behaviour problems, parents' education level, number of siblings, and parents' marital status have been examined and compared. This is a descriptive research based on the relational screening model. 300 primary school students (100 gifted, 100 with average IQ, and 100 with mental disabilities) from Zeytinburnu Province (the European side of Istanbul), contributed to the research. They were chosen with teleological sampling method by Counseling and Research Center. Health status of participants is measured with“Family Assessment Scale”by Bulut (1990), and behaviour problems with“Revised Check List Of Behaviour Problems”by Kaner and Çiçekçi (1999).“Data Collection Form”was used to describe participants' parents' education level and marital status, and number of siblings. While analyzing the data, it was checked whether there were marked differences in the groups or not. On the other hand, Kruskall-Wallis and Mann Whitney U Test was used for the variables not having a normal distribution. Spearman's RHO correlation coefficient analysis was used for understanding the relationship between parenting functions and the behaviour problems scale points.