Okul öncesi eğitime devam eden 60-72 aylık çocukların duygusal zeka düzeyleri ile anne-baba-çocuk iletişimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between emotional intelligence of 60-72 month old children with regard to their communication with their parents
  1. Tez No: 648643
  2. Yazar: FADİK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitime devam eden 60-72 aylık çocukların duygusal zeka düzeyleri ile anne-baba-çocuk iletişimi arasındaki ilişkiyi İzmir ili, Milli eğitime bakanlığına bağlı bağımsız anaokulu ve ilkokul örneklemi içinde incelenmesine karar verilmiştir. Bazı bireysel özelliklere ve ailelere ilişkin değişkenlere bağlı olarak okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-72 aylık öğrencilerin duygusal zeka düzeyleri ve anne-baba-çocuk iletişimi arasındaki ilişkide anlamlı farklılıklar belirlenmeye çalışılacaktır. Bu araştırma, 60-72 aylık Okul Öncesi dönem çocuklarının çeşitli değişkenlerle ilişkili olarak duygusal zekâ düzeyleri ile anne-baba-çocuk iletişimi arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik ilişkisel tarama modeline uygun bir çalışma niteliğindedir. Araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İzmir il merkezinde bulunan devlet ilköğretim okullarının ve bağımsız anaokullarının anasınıfına devam eden 60-72 aylık çocuklar ve onların anne-babaları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini uygulama günü okula gelen ve gönüllü olarak uygulamaya katılan en az 250 öğrenci ve anne-babası oluşturmaktadır. Araştırmada, anne-babaların ve çocukların bireysel ve ailesel özelliklerini belirlemek için; Kişisel Bilgi Formu, duygusal zeka düzeylerini belirlemek için; Sullivan (1999), tarafından geliştirilmiş ve Ulutaş (2005) tarafından Türkiye'de geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış olan Sullivan Çocuklar için Duygusal Zeka Ölçeği ve 48-72 aylık çocuğa sahip anne-babaların çocukları ile iletişimini değerlendirmek amacıyla Arabacı ve Ömeroğlu (2011) tarafından geliştirilmiş, geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış olan Anne-Baba-Çocuk İletişimini Değerlendirme Aracı (ABÇİDA) kullanılacaktır. Elde edilen veriler uygun istatistik teknikleri kullanılarak SPSS programı ile analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was decided to examine the relationship between emotional intelligence levels of 60-72 month old children who continue preschool education and parent-child communacition within the sample of independent kindergarten and primary school affiliated to the Ministry of National Education in İzmir. Depending on some individual characterstics and variables rlated to families, significant differences will be determined in the relationship between the emotional intelligence levels of 60-72 month-old students who attend preschool education institution and the commucation between mother-father-child communication. This study is in accordance with the relational screening model of 60-72 month-old Preschool children to determine the relationship between emotional intelligence levels and mother- father-child communacition in relation to various variables. The universe of the research is 60-72 months old children and their parents attending the kindergarten of public primary schools and independent kindergartens in the city center of İzmir in the 2018-2019 academic year. The sample of the study consists of at least 250 students and their parents who came to the school on the day of application and voluntarily participated in the application. In the research, to determine the indivudual and family characteristics of parents and children; Personal Information Form, to determine emotional intelligence levels; Sullivan (1999), by improved and Ulutaş (2005) Emotional Intelligence Scale and 48-72 to evaluate the contact with the children of monthly child with parents Arabacı and Ömeroğlu for Children validity and Sullivan with realiabilty study conducted in Turkey (2011) was developed by The Mother-Father-child Communacition Assessment TOOL (ABÇİDA) will be used. The data obtained will be analyzed with SPSS program using appropriate statistical techniques.