Sosyo-kültürel değişme sürecinde kız çocuklarının mirastan pay almalarının sosyolojik analizi -Sivas ili örneği-
  1. Tez No: 37235
  2. Yazar: MERAL SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL ÇİVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
139 ÖZET Türkiye'de, Medeni Kanun'un kabulünden önce miras hukuku İslami esaslara dayanmakta idi. Medeni Kanun'un Cumhuriyet Türkiyesi'nin çağdaşlaşmasındaki önemini yadsımak olanaksız ise de bu, tarihsel süreç ve toplumsal yapılarla olan ilişkisini irdelemek gereğini ortadan kaldırmamaktadır. Bu anlayışla gerçekleştirdiğimiz çalışmamızda, 1926'da Medeni Kanun'un kabulü ile kadınlara sağlanan eşit miras hakkından yararlanma düzeyi Sivas İli bazında saptanan bir örneklemle incelenmiştir. Elde edilen bulgular, kadınların mirastan eşit yararlanma yönündeki tutumlarının etkenlerinin öğrenim düzeyi, kentte yaşama süresi, kadınların çalışması ve miras hukukuna ilişkin bilgi sahibi olmaları ile ilgili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
140 SUMMARY In Turkey, the Laws of Inheritance were based on Islamic rules before the admission of the Civil Laws. It is impossible to deny that the Civil Laws played an important role on modernization of Turkey. However, it is necessary to discuss its relation to historical process and social life. In this study which has been realised through this facts, the level of using the right of the benefit from inheritance equally for women through the admission of the Civil Laws in 1926 has been discussed by taking a specimen determined in Sivas. Findings have showed that the factors which are important on the women's use of inheritance are related to women's levels of education, life periods in city, positions as money earners and having information about the Laws of Inheritance.