Süfyân es-Sevrîve hadis ilmindeki yeri
Sufyân al-Savrî and his place in hadith science
- Tez No: 372364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
İslam'ın ikinci kaynağı olan sünnetin (hadislerin), bize kadar ulaşmasında katkısı bulunan muhaddislerden biri olan Süfyân es-Sevrî'nin hadis ilmindeki yerini araştırarak, hadis ilmine katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Süfyân es-Sevrî, yaşadığı dönemde hadis ilminin yanında fıkıh ve tefsir ilimlerinde de önde gelen bir âlimdi. Bu araştırmada, Süfyân'ın hadisçiliğiincelenmektedir. Araştırmamız, girişten sonra iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, amacı,önemi, kaynakları ve yöntemleri üzerinde durulmuştur.Ayrıca Süfyân'ı daha iyi tanımamıza yardımcı olması için, onun yaşadığı dönemin siyasi, sosyal ve ilmi yönünü bilmeliyiz. Bundan dolayı giriş bölümünde Süfyân'ın yaşadığı dönem hakkında da bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Süfyân'ın hayatı, ilmi kişiliği, hocaları, öğrencileri ve eserleri araştırıldı. İkinci bölümde ise, Süfyân'ın hadisçiliği çeşitli yönleriyle ele alındı. Tedvin ve tasnifteki tutumu, hadis rivayeti, hadislerin yazılması, hadis tahammül ve eda yollarıyla ilgili görüşleri, hadis tenkitçiliği (cerh ve tadil) ve bazı hadis terimleri ele alındı. Süfyân; sika, sebt, hafız, seyyidü'l hıfz ve hadislerinin çok oluşu ile anılmaktadır. Haklı olarak hadiste mü'minlerin emiri olarak vasıflanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore Süfyân es-Sevrî who is one of the mostimportant muhaddiths and who makes known the sunnah (hadiths) that is these condary source of Islam and also finally make contribution to the knowledge of hadith. Süfyân es-Sevrî is not only leading scholar of hadith but also leading scholar in fiqh and tafsir in his lifetime.His works about hadit hare investigated in this study. This study is consist of two chapters after the opening chapter.After giving information about subject,aim,importance,methods and sources in opening chapter ; in order to know him very well , we should know political, social and scientific aspects of his life period. There fore information about his life period is given in opening chapter. Süfyân's life, scholarship, masters, students and works are investigated in first chapter. In second chapter , his knowledge of hadith is examined from various aspects. His attitudes in sorting and collecting , his opinions about hadith rumouring , hadith writing , way of hadith toleration and relating also his criticism of hadith (confuting and alteraion) and some hadith terms are worked through. He is known as reliable and honest in his words and acts, swot, lord of the swots and also having many more hadiths .He is justifiably described as master of muslims in knowledge of hadith.