Çin Halk Cumhuriyeti ekonomisinin sosyal piyasa ekonomisine geçişinin nedenleri ve sonuçları
  1. Tez No: 372396
  2. Yazar: MELAHAT KOTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. KEMAL KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
bu araştırma, 1992 yılında Sosyal Piyasa Ekonomisine geçen Çin Ekonomisindeki değişimleri içermektedir. Bu araştırmada, Çin ekonomisi'nin 1992'den günümüze kadarki yapısı ekonomik yöntemler açısından çözümlenmiş ve değerlendirilmiştir.bu araştırmada ana amaç, Çin'nin 1992 yılından beri uyguladığı ekonomi yönteminin, ekonomisini hangi yönde etkilediğini ortaya koymaktır. Ayrıca geçmişten günümüze uygulanan ekonomi yöntemlerinin içerisinde hangisinin insanlığa ve çevreye daha duyarlı olduğu incelenmiş ve sunulmuştur. Başta Çin olmak üzere, bu süreçte bütün ülkelerin yaptıkları ve yapması gerekenler üzerine değerlendirilmeler de bulunulmuştur. Kısacası bu araştırma, yüzyılımızın süper gücü olma yolunda ilerleyen Çin'in bunu nasıl başardığına yönelik çözümlemeleri ve değerlemelerini içermektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Çin Ekonomisi, Ekonomik Sistem, Sosyalizm,Kapitalizm, Dış Ticaret, Sermaye.
Özet (Çeviri)
This research examines the changes and transformations of Chinese economy which startedto implement“Social Market Economic System”in 1992.This study,thus include the analysis of Chinese Economy's structure since 1992. The main purpose of this study is to try to understand how the economic politicies is implemented in China since 1992 effected the economy of that country? İn addition, this question was analitically answered in the study; which economic system was the most benefical to the manking and environment? This purpose in mind, Chinese economy and other country economics are compared.İn short, this research tries to find to find outhow China is becoming world'sone of the great powers. KEY WORDS: Chinese Economy, Economic System, Socialism,Capitalism, Foreign Trade, Capital.