Görüntülerde sayısal damgalama ve veri gizleme
Watermarking and steganography in images
  1. Tez No: 372480
  2. Yazar: SİNAN AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİT ÇETİN, DR. ALİ DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde sayısal damgalama ve steganografi yöntemleri açıklandı ve bu yöntemlerle ilgili bir uygulama gerçekleştirildi. Dijital teknolojinin gelişmesiyle dijital ürünlerin kullanımı oldukça artmıştır ve video dosyaları, ses dosyaları ve resim gibi multimedya içerikleri çok kolay bir şekilde oluşturulabilir, iletilebilir, çoğaltılabilir ve değiştirilebilir hale gelmiştir. Fakat bu kolaylık sayısal ürününün içeriğinin değiştirilmesi gibi sorunlara neden olmuştur. Bu durum özellikle kritik sayısal ürünlerde çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. Araştırmacıların çoğu telif hakları, görüntünün içeriğinin korunması ve sahiplik ispatı gibi sorunların farkındadır. Bu şekildeki sorunları gidermek adına birçok yöntem sunulmuştur. Sayısal damgalama yöntemi de bu yöntemlerden biridir. Bu yöntem, sayısal verinin içine fark edilmeyecek şekilde bilgi yerleştirilmesi temeline dayanmaktadır ve gizli bilgi yerleştirilmiş olan dosyaya bakanlar, bilginin varlığından habersizdirler. Sayısal damgalama yöntemi video, ses ve resim gibi çoklu ortam dosyalarının içine veri yerleştirme yöntemi olarak sunulmaktadır. Steganografi, gizli bilginin varlığından haberdar olmadan iletişimin gerçekleştirilmesi sanatı ya da bilimi olarak tanımlanabilir. Steganografi de amaç; gizli bilgiyi birbirlerine aktaran kişiler arasında güvenli ve kimsenin fark edemeyeceği şekilde iletişimin sağlanmasıdır. Gizli bilgiye sadece içeriğini bilen kişi tarafından ulaşılabilir, diğer kişiler gizli bilginin içeriğinden haberdar değildir ve içeriğe ulaşamamaktadırlar. Steganografi ve sayısal damgalama yöntemleri birbirlerine oldukça benzemektedirler. Ancak ikisinin arasında belirgin fark vardır. Sayısal damgalamada temel amaç çoklu ortam dosya içeriğinin değiştirilmesinin engellenmesidir, amacına uygun olarak damga verisi insanlar tarafından fark edilebilir olması sorun teşkil etmemektedir. Ancak steganografi de çoklu ortam dosyasına bakan üçüncü kişinin, multimedya içeriğinde gizli bir verinin varlığından haberdar olmaması gerekmektedir. Eğer üçüncü kişi çoklu ortam dosyasında ki gizli bilgiyi görebiliyorsa ideal bir uygulama gerçekleştirilmemiştir. Tezde önerdiğimiz metot bu iki yöntemi tek bir sayısal resimde gerçekleştirmektir. Sayısal damgalama ile resmin içinde gizli mesaj var ya da yok ayrımı yapılmaktadır. Steganografi yöntemiyle de gizli haberleşmeyi sağlamaktayız.
Özet (Çeviri)
In this thesis, digital watermarking and steganography techniques had been explained and an application had been applied. Due to the rapid development of the digital technologies, digital products become very popular and it is easy to create, transmit, duplicate, and manipulate digital videos, photos, voices, and so on. Such convenience however leads to a problem, that is, it is also easy to tamper with the content of a digital product. The situation can be very serious especially when the media content is critical. Many researchers are aware of the issues of copyright protection, image authentication, proof of ownership, etc. Hence, there are many solutions that have been proposed. The watermarking technique is one of the solutions. This technique embeds information so that it is not easily perceptible; that is, the viewer cannot see any information embedded in the contents. Digital watermarking refers to specific information hiding techniques whose purpose is to embed secret information inside multimedia content, like images, video, or audio data. Steganography is the art and science of hiding information such that its presence cannot be detected and a communication is happening. The main goal of steganography is to communicate securely in a completely undetectable manner and to avoid drawing suspicion to the transmission of a hidden data. It is not to keep others from knowing the hidden information, but it is to keep others from thinking that the information even exists. Steganography and digital watermarking are very similar; however one big distinction must be highlighted between the two. In digital watermarking, the focus is on ensuring that nobody can remove or alter the content of the watermarked data, even though it might be plainly obvious that it exists. Steganography on the other hand, focuses on making it extremely di?cult to tell that a secret message exists at all. If an unauthorized third party is able to say with high con?dence that a ?le contains a secret message, then steganography has failed. Proposed method in this thesis we applied to an image both methods. Digital watermarking detects whether or not the data in image. And steganography is used to transmit the secret message.