Harmonik tasvirlerde distorsiyon (bükülme) teoremleri
Distortion theorems in the harmonic depictions
- Tez No: 372479
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KAHRAMANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda, çok uygulama alanı olması nedeniyle yalınkat fonksiyonlar teorisine ilgi artmıştır. Yalınkat fonksiyonların, harmonik dönüşümlere genelleştirilip genelleştirilemeyeceği ilgi çekmektedir. Yalınkat fonksiyonlar teorisinde incelenen fonksiyonların katsayı sınırlarını ve modülünün alt ve üst sınırlarını bulma problemi, harmonik dönüşümler teorisindeki katsayı eşitsizliklerini bulmaya ve klasik distorsiyon teoremlerinin kesin formlarını elde etmeye yönlendirir. Bu çalışmadaki amacımız Koebe distorsiyon teoremlerini ve bu teoremlerin harmonik dönüşümlerle ilişkisini incelemektir. Bir diğer amacımız ise, bu konuda çalışan araştırmacılara yol gösterici bir kaynak oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, theory of univalent functions has gained much popularity reason of the it has many applications.The matter of, generalization of univalent functions to harmonic mappings is possible or not get attract attention. At univalent functions theory upper limits and inferior limits of modulus of functions and coefficients of functions leads to finding coefficient inequality at harmonic mappings and the forms of classical distortion theories. The aim of this research is to analyze the Koebe distortion theorems and the correlation of this theorems with harmonic mappings. Another aim of this research is to compose an instructive guide for people who is studying in this area.