PCA based face recognition: An application
Temel bileşen analizi ile yüz tanıma: Uygulama
- Tez No: 372491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZA HASSANPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yüz tanımlama, bilgisayar tabanlı sistemlerin en önemli problemlerinden birisidir. Literatürde yüz tanımlamaya ilişkin holistik, lokal ya da hibrit yöntemler gibi bazı yöntemler mevcuttur. Öte yandan son yıllarda yapılan araştırmalar göstermektedir ki, Temel Bileşenler Analizi (PCA) imaj tanımlamada ve sıkıştırmada kullanışlı bir yöntemdir. Dolayısıyla, yüz tanımlama işlemi de PCA yöntemi kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu çalışmada, PCA tabanlı bir yüz tanımlama sistemi geliştirildi ve farklı alanlarda kullanılmak üzere önerildi. Yüz tanımlama işleminin gerçekleştirilebilmesi için, PCA analizi kullanıldı ve araştırmada bir algoritma geliştirildi. Sonuçlar test edildi ve ileri araştırmalar için bazı önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
Face recognition is one of the most important problems of the computer based systems. In literature, there are several methods used for face recognition such as holistic, local or hybrid methods. On the other hand, recent researches revealed that The Principle Component Analysis (PCA) is a useful method to solve image recognition and compression. Thus, it is possible to realize face recognition by using PCA method. In this study, a PCA based face recognition system was developed and suggested to use for different aims. In order to evaluate and apply face recognition, PCA analysis was used, and an algorithm has been developed in the research. Results were tested, and suggestions for further analysis have been given.