Vehicle number plate detection: Iraqi plates
Araç plakası tespiti: Irak plakaları
- Tez No: 372490
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜL KADİR GÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez Irak'taki araç plakalarının tespiti için bir sistem sunmaktadır. Bu, son yılların en ilginç ve en zor araştırma konularından biridir. Sistem her türlü hava ve yol koşulunda Irak'taki araç plakalarını tespit etmek üzere tasarlanmıştır ve Irak'taki araç plakaları değişik renkte, tipte ve boyuttadır. Araç plakası tespit sistemi en çok trafik yönetiminde kullanılmakta ve akıllı bir sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Araç plakası tespit sistemi genelde güvenlik kontrolleri, hız yapan araçların tespiti, yol ücretlerinin tahsili ve trafik kanunlarının uygulanmasında kullanılmaktadır. Irak'ta görülen en yaygın araç plakası tipi beyaz zemin üzerine siyah yazılı plakalardır, bununla birlikte kamyonlarda sarı zemin üzerine siyah yazılı plakalar bulunmaktadır. Bu tezde, esasen Irak'taki araçların plakalarının tespiti için bir sistem önermekteyiz. Bu tez, Robert ayrıt saptama metodu ve basit ve etkili yatay ve dikey histogram operasyonu yaklaşımına dayanmaktadır. Girdi görüntüsünden parazit azaltıldıktan sonra ikilileştirilmiş görüntünün kontrastını iyileştirmeye çalıştık. Bu tezde doğru ve yanlış sonuçların örnekleriyle beraber önerilen metodun uygulamaları da bulunmaktadır ve sistem 50 araç plakasına uygulanmıştır ve sistem tüm araç plakalarını başarılı bir şekilde tespit etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a system for Iraqi vehicle number plate detection. It is one of the most interesting and challenging research topics in the past few years. The system is designed to perform detection for Iraqi vehicle number plates under any environmental conditions, it is shown that the number plates have different size and shape and also have different colors. Vehicle number plate detection is mainly used to detect an object for traffic management. There is a need for intelligent system. Vehicle number plate detection is widely used for security control, detecting speeding cars, electronic toll collection and traffic law enforcement. In Iraq the most common vehicle number plates uses white color as background and black color as character color, also there are different colors like yellow color which is used as background and black color as for character color for the trucks. In this thesis we propose a system for the detection of number plates mainly for the vehicles in Iraq. This thesis presents an approach based on simple and efficient horizontal and vertical histogram operation and Robert edge detection method. After reducing noise from the input image, we try to enhance the contrast of the binarized image. In this thesis, examples of correct and incorrect results, as well as possible, practical applications of proposed method are presented, and the system was implemented on 50 car plate, and the system has successfully detected all car plates.