The effects of morphological structure of Turkish on semantic relatedness
Türkçe'nin morfolojik yapısının anlamasal ilişki üzerindeki etkileri
- Tez No: 372496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNENÇ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Eklemeli diller üzerinde morfolojik analizin, anlamsal ilişkinin başarısını olumlu etkileyeceği düşünülmüştür. Bu çalışmada, bu fikri doğrulayabilmek için Türkçe üzerinde morfolojik analiz yapılarak anlamsal ilişki test edilmiştir. Morfolojinin etkisini anlayabilmek için kelime ilişkilendirme ve kümeleme safılığı olmak üzere iki farklı yöntemle anlamsal ilişkinin başarısı ölçülmüştür. Bu yöntemlerin sonuçlarına göre morfolojinin anlamsal ilişkiyi ne kadar etkilediği deney sonuçlarında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been thought that the morphological analysis on agglutinative languages affects the success of semantic relatedness positively. In this study, semantic relatedness is tested to support this idea performing morphological analysis on Turkish. To understand the effect of morphology, the accomplishment of semantic relatedness is measured using two different methods, which are word association and clustering purity. According to results of these methods, it has been shown how much morphology affects semantic relatedness.