Mobile AD-HOC networks for e-health care decision support system
E-sağlık karar destek sistemi için mobil AD-HOC ağları
  1. Tez No: 372497
  2. Yazar: MUSTAFA TAREQ AL-QAISI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURIY ALYEKSYEYENKOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
E-Sağlık hizmet sistemleri dünya çapında en çok incelenen konulardan birisidir. Bu sistem, sistem çalışanlarının akıllı bir sistem olmadan önceki karşılaştığı sorunları çözmektedir. E-Sağlık hizmet sistemleri istendiği zaman hastanın durumunun kontrol edilmesi için hasta ile doktor arasındaki iletişimi kolay bir yol ile sağlamaktadır. Bu sebeple, E-Sağlık hizmet sistemi için bir Akıllı Karar Destek Sistemi (Intelligent Decision Support System, IDSS) incelendi ve çalışıldı. Bu tez iki çalışmadan oluşmaktadır. İlk olarak destek sistemi için özel bir ağ tasarlandı. Hareketli Eşe–Eş Ağ (Mobile Ad-hoc Network, MANET), veri gönderme, güvenilirlik ve ölçeklenebilirlik hususlarında kolaylık sağladığı için özel ağ olarak seçildi. Yönlendirme protokolü, MANET tasarımındaki en önemli konudur. Genellikle yönlendirme protokolleri üç tipe ayrılmaktadır. Bunlar, proaktif, reaktif ve melez tipleridir. Bu tezde proaktif olarak Hedef-Sıralı Uzaklık Vektör (Destination Sequence Distance Vector, DSDV) ve reaktif olarak da Eşe–Eş İsteğe Bağlı Uzaklık Vektör (Ad-Hoc On-Demand Distance Vector, AODV) yönlendirme protokolleri üzerinde yoğunlaşıldı. Bu iki protokol arasından en iyiyi seçmek için NS2 simülatörü kullanılarak, paket gönderi oranına, drop packet, iş zaman oranına ve uç- uca gecikme miktarına göre performans karşılaştırması yapıldı. Bunun sonucunda AODV' nin performansının DSDV' nin performansına göre daha iyi olduğuna ve AODV' nin önerilen sistem için uygun yönlendirme protokolü olduğuna karar verildi. İkinci çalışmada ise tipik bir E-Sağlık hizmet sistemi oluşturmak için gerekli tüm bileşenler çalışıldı ve tasarlandı. Bu bileşenler hasta mobil ara yüzü, veritabanı, medikal sunucu ve sağlık hizmeti sağlayıcı ara yüzü olarak belirlendi. Bu bileşenleri programlamada C# ve SQL sunucu yönetimi R2 2008 kullanıldı. Ek olarak sistem, karar vericinin verimli çalışması için çalışılıp seçilen en iyi kural ile desteklendi. Son olarak sistem bilgilerini yönetmek ve kontrol etmek için ASP.net programı kullanılarak akıllı bir internet sitesi tasarlandı.
Özet (Çeviri)
E-Healthcare systems are considered one of the most important issues all around the world; it solves the problems that the system staffs were facing before putting such a smart system in charge. E-Healthcare systems allow an easy way for connecting people with each other directly and whenever is possible such as connecting the patients with their doctors, in order to check patient situation. Hereby, the studying and analyzing to the Intelligent Decision Support (IDS) for E-Healthcare system was done. The thesis consists of two parts, (First) a specific network is designed to support the system, Mobile Ad-hoc Network (MANET) has been chosen as the network because it allows an easier way for data transmitting, reliability and scalability. The most important issue to design MANET is the routing protocol. Generally, routing protocols are classified into three types: proactive, reactive and hybrid. The thesis concentrates on studying Destination Sequence Distance Vector DSDV (proactive) and Ad-Hoc On-Demand Distance Vector AODV (reactive) routing protocols. A performance comparison between these two protocols is done in this work to select the best routing protocol using NS2 Simulator based on packet delivery ratio (PDR), drop packet, throughput and End to End delay. And the comparison results gave that AODV performance is better than DSDV then it is the suitable routing protocol of the network for the proposed system. (Second) the entire components that are needed to design a typical E-healthcare system are studied and designed. These components are represented by patient mobile interface, database, medical server and healthcare provider interface. C# and SQL server management R2 2008 are used for programming these issues. Moreover, the system is supported by studying and choosing the best rule to make the decision maker works efficiently. Finally, a smart website is designed in this thesis using ASP.net program to govern and control system information.