Aluminyum titanat/spinel'in radyasyon karşısındaki davranışının incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation on behaviour of aluminium titanate/spinel composed materials against radiation
  1. Tez No: 372511
  2. Yazar: GÖRKEM ÇEVİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. BERİL TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, saf magnezyum alüminat (spinel) ve kütlece belli oranlarda katılan alüminyum titanat içeren malzemelerin gama, beta ve nötron radyasyonu karşısındaki davranışları özgünlük çerçevesinde incelenmiş, zayıflatma katsayıları tayin edilmiş ve mukayeseli olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca alüminyum titanat katkılı spinel kompozit malzemelerin radyasyon zırh malzemesi olarak kullanılabilirliğinin yanında, özellikle nükleer reaktörler gibi yüksek sıcaklık dayanımın önem teşkil ettiği koşullarda, malzemelerin sahip olduğu yüksek sıcaklıklara dayanım gibi üstün fiziksel özelliklere sahip olması önemli bir avantaj sağlamıştır. Bu sebeplerden dolayı, çeşitli yönlerden özgün ve uygulamada sadece nükleer teknolojide değil, otomotiv endüstrisi, cam sanayi vb. gibi ileri teknolojilerde de önem teşkil edebilecek bir çalışma yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigation of the behaviour of pure magnesium aluminate spinel and composites which were made by adding of aluminium titanate in weight proportions, against gamma, beta and neutron radiation. The attenuation coefficients of the composites were found by the experiments and compared with the theoretical results. Spinel and aluminum titanate containing materials can be use as an effective radiation shielding material also,particularly under conditions where high temperature resistance is important such as nuclear reactors, physical properties of materials as having a higher heat resistance, have an important advantage. For these reasons, original of the various aspects and not just in nuclear technology, may also be important in advanced technology such as automotive industry, glass industry, etc. have been studied.