Aminoboranlar ve heterosiklik bor bileşiklerinin sentezi
Synthesis of aminoboranes and heterocyclic boron compounds
- Tez No: 372545
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Azot atomu içeren ana grup elementlerinin heterosiklik yapıları hem sahip oldukları reaktifliklerden hem de geçis metallerine karşı potansiyel iki elektron sunan ligandlar olmalarından dolayı dikkat çekmektedir. Bu alan N-heterosiklik karbenler (NHC) tarafından domine edilmesinden dolayı ana grup elementlerinin izovalent p-bloğu karben analoglarının sentezi ve karakterizasyonu için yoğun bir çaba bulunmaktadır. Bu yönü ile N,N-şelat ligandlı bor heterosiklikleri oldukça önemli bileşiklerdir. Bu tezde, dört ve altı üyeli karben analoğu N-heterosiklik bor ligandı içeren demir komplekslerinin öncülleri olarak bir seri yeni amidinat ve β-diketiminathaloboril komplekesleri sentezlenmiştir. Dört ve altı üyeli N-heterosiklik bor ligandı içeren demir kompleksleri uygun haloborillerden halojen atomunun Na[BArF4] ile uzaklaştırılması ile sentezlenmiştir. Sentezlenen kompleksler IR, MS, NMR, X-ışını kırınım ve DFT teknikleri ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Compounds featuring main group elements within the nitrogen-containing heterocyclic framework have been attracted both as reactive entities in their own right, and as potential two electron donor ligands towards transition metals. While this field has been dominated by N-heterocyclic carbenes (NHC), there have been extensive efforts to isolate and characterize the isovalent p-block analogues ofcarbene. In this way, N,N-chelated ligands containing boron heterocycles are more important compounds. In this thesis, a series of novel amidinate and β-diketiminatehaloboryl complexes were synthesized as precursor of iron complexes containing four and six membered N-heterocyclic boron analogue of carbene. The iron complexes, which containing four and six membered N-heterocyclic boron, were synthesized by the abstraction of halide from the corresponding haloboryl by Na[BArF4]. The synthesized complexes were characterized by IR, MS, NMR, X-ray and DFT techniques.