Mevcut betonarme yapıların deprem performansının analizi
Analysis of seismic performance of existing reinforced structures
- Tez No: 372584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN HAKAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY-2007) ve Eurocode 8 kullanılarak mevcut yapıların performans değerlendirmeleri yapılmıştır. Örnek olarak 4 ve 8 katlı iki adet betonarme bina ele alınmıştır. 8 katlı olan mevcut betonarme yapının performans değerlendirmesi, hem Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik hem de Eurocode 8'de belirtilen şartlara göre doğrusal olmayan elastik yöntemlerden biri olan statik itme analizi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca, 4 ve 8 katlı olan mevcut betonarme yapıların performans değerlendirmeleri, aynı ivme spektrumu uygulanarak her iki yönetmelik hükümleri uyarınca yapılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen eleman hasar düzeyleri karşılaştırılmış ve yapı performansları her iki yönetmeliğe göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performances of existing reinforced structures are evaluated by using Turkish Seismic Code (TSC-2007) and Eurocode 8. Two samples of eight and four story reinforced structure are taken. The performance evaluation of eight story existing reinforced structure are made by using static pushover analysis method which is a nonlinear elastic method according to the conditions stated in both TSC-2007 and Eurocode 8. Also, the performance evaluations of eight and four story reinforced structure are made by applying same response spectrum both in accordance with provisions of two codes. The damage levels of elements obtained in analysis results are compared and the performances of existing reinforced structures are evaluated according to two codes.