Betonarme bir yapının performans yaklaşımı ile güçlendirilmesi
Retrofitting of a reinforced concrete building with the performance approach
- Tez No: 172081
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
BETONARME BİR YAPININ PERFORMANS YAKLAŞIMI İLE GÜÇLENDİRİLMESİ ÖZET Mevcut deprem yönetmeliği özellikle yeni yapılacak binaların tasarımı üzerine durmuş, mevcut binaların değerlendirme ve güçlendirmesine ilişkin bölümü yetersiz kalmıştır. Bu çerçevede, mevcut yönetmelik gözden geçirilmiş ve mevcut binaların değerlendirme ve güçlendirilmesi üzerine 13. bölüm eklenerek Taslak Deprem Yönetmeliği hazırlanmıştır. Sunulan bu tez çalışmasında, öncelikle beş katlı bir okul yapısının doğrusal ve doğrusal olmayan analizleri yapılmıştır. Daha sonra bu yapı perde ilave edilerek güçlendirilmiş ve güçlendirilmiş yapının doğrusal ve doğrusal olmayan analizleri yapılmıştır. Birinci bölüm konuya giriş ve yapılan genel kabulleri içermektedir, ikinci bölümde, yapı sistemlerinin Taslak Yönetmelik 13. Bölüm' e göre değerlendirilebilmesi için yapılması gereken ön çalışmalar anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, ATC 40 Yaklaşımı, FEMA 356 Yaklaşımı ve Tasarı Deprem Yönetmeliği Yaklaşımı olan artımsal itme analizi'nin ilgili bölümleri özetlenmiştir. Bu üç yaklaşım mevcut binaların doğrusal olmayan yöntemle performansa dayalı tasarımını anlatmaktadır. Çeşitli performans seviyeleri ve deprem kuvvetleri tanımlamıştır. Dördüncü bölümde, mevcut yapının doğrusal analizi yapılarak,“Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik”(Deprem Yönetmeliği) ve“Betonarme Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları”(TS 500) çerçevesinde değerlendirilmesi yapılmıştır. Çeşitli yükleme durumlarına ait kesit tesirleri ve betonarme hesaplan ETABS v8.50 programı yardımı ile yapılmıştır. Beşinci bölümde, mevcut yapının tasarım depremine göre doğrusal olmayan davranışları, ATC 40 yaklaşımının önerdiği kapasite spektrum yöntemi, FEMA 356 yaklaşımını önerdiği yerdeğiştirme katsayıları yöntemi esas alınarak incelenmiş ve performans değerlendirmesi yapılmıştır. Doğrusal olmayan analiz hesaplan da ETABS v8.50 programı ile yapılmıştır. Altıncı bölümde, mevcut yapı her iki doğrultuda perde ilavesi ile güçlendirilmiştir. Güçlendirilmiş yapının doğrusal analizi yapılarak, güçlendirmenin etkileri araştırılmış ve yorumlanmıştır. Yedinci bölümde, güçlendirilmiş yapının yalanda uygulamaya sunulacak olan Tasan Deprem Yönetmeliği 'nin önerdiği artımsal itme analizi esas alınarak yapılan elastik xmolmayan performans değerlendirmesi yapılmıştır. Öncelikle güçlendirmenin performansa eklerinin görülebilmesi ve beşinci bölüm sonuçları ile karşılaştırılabilmesi için tasarım depremine göre hesap yapılmıştır. Daha sonra Tasan Deprem Yönetmeliği 13. bölümde okul yapısı için verilen performans değerlendirmesinin yapılabilmesi için kullanım depremine ve maksimum depreme göre doğrusal olmayan analiz yapılmıştır. Çalışmama sonunda, mevcut ve güçlendirilmiş yapının doğrusal ve doğrusal olmayan analizle bulunan sonuçlar karşılaştırılmış ve yapının performansı değerlendirilmiştir. xıv
Özet (Çeviri)
RETROFITTING OF A REINFORCED CONCRETE BUILDING WITH THE PERFORMANCE APPROACH SUMMARY Present Turkish Eartquake Code usually gives the design rules of new structures. However it is insufficient about the evaluation and the retrofitting of the existing buildings. Because of this reason, present code was examined and 13th chapter was added, so the Draft Turkish Earthquake Code was published. In the present study,- first linear and nonlinear seismic analysis of a school having five stories are carried out. Then, this school building is retrofitted with the additionally constructed shear walls, and linear and nonlinear seismic analysis of that retrofitted school building are checked out. The first chapter consists of an introduction to the problem and gives general assumptions used. In the second chapter, the preliminary works to evaluate the structural systems according to the 13th chapter of the Draft Turkish Earthquake Code are explained. In the third chapter, ATC-40, FEMA-356 and the pushover analysis method proposed by Draft Turkish Earthquake Code which give nonlinear approaches for the seismic analysis of buildings are summarized. These three documents give performance based evaluation of existing buildings by considering nonlinear method. They define various performance levels and seismic forces. In the fourth chapter, linear seismic analysis of the existing school building is carried out, and it is considered according to the“Specifications for Structures to be Built in Disaster Areas”(Turkish Earthquake Code) and“Requirements for Design and Construction of Reinforced Concrete Structures”(TS 500). Structural analysis of the reinforced concrete system is done using structural program ETABS v8.50. In the fifth chapter, the structural program is used for the nonlinear analysis of the existing school building to investigate nonlinear behaviour of the structure. The nonlinear pushover analysis carried out by capacity spectrum method proposed by ATC-40 Project and displacement coefficient method proposed by FEMA-356 Project according to the earthquake of 10%/50 years (BSE-1) hazard level. In the sixth chapter, the existing school is retrofitted with the addition of the shear walls. Linear analysis of that retrofitted school building is carried out and the effects of the retrofitting are explained. In the seventh chapter, the nonlinear analysis of the retrofitted school building carried out by the pushover analysis method proposed by Draft Turkish Earthquake xvCode. First, the analysis is made using the earthquake of 10%/50 years (BSE-1) hazard level to consider the effects of the retrofitting to the performance of the structure and to compare the results to the existing school. Then, the earthquake of 50%/50 years hazard level and the the earthquake of 2%/50 years (BSE-2) hazard level are used to evaluate the performance of the school building according to the performance levels given by the 13th chapter for the school structures. According to the linear and nonlinear seismic analysis of existing and retrofitted school building, comparative investigation between the analysis results and the performance of the structures is done at the end of this study. XVI