Melendiz dağları (Niğde) yer örümcekleri (Araneae: Gnaphosidae) faunası
Systematic of the ground spiders (Araneae: Gnaphosidae) in Ni̇ğde province and its surrounding
  1. Tez No: 372592
  2. Yazar: HAKKI ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SEYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Niğde ili sınırları içerisinde yer alan Melendiz Dağları'ndan 2012-2013 yıllarının Temmuz-Haziran ayları arasında yapılan arazi çalışmalarında Gnaphosidae familyasına ait örümcek örnekleri toplanmıştır. İncelenen toplam 970 adet ergin birey ile Melendiz Dağları'ndan Gnaphosidae familyasına ait 16 cins ve 33 örümcek türü kayıt edilmiştir. Tespit edilen türlerden daha önce yalnız erkek bireyler üzerinden tanımlanmış olan Drassodes bifidus Kovblyuk & Seyyar, 2009 türünün dişi eşeyi ilk kez bu çalışma ile tespit edilmiştir. 14 tür İç Anadolu Bölgesi için ilk kez kaydedilmiştir. Ayrıca, Micaria bosmansi Kovblyuk & Nadolny, 2008 türü Türkiye faunası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
Ground spider specimens were collected by field studies from Melendiz Mountains located in the province of Niğde between July-June in 2012-2013. A total of 970 adults specimens were studied, 33 spider species belong to 16 genera in Gnaphosidae were recorded from Melendiz Mountains. Drassodes bifidus Kovblyuk & Seyyar, 2009 belonging to family Gnaphosidae was described male specimens. In the study, female specimens of this species was described only first time in the science world. 14 species have been recorded for the first time from Central Anatolian Region. Also, the species of Micaria bosmansi Kovblyuk & Nadolny, 2008 is a new record for Turkish spider fauna.