Doğrudan metanol yakıt pillerinin elektronik kontrolü
Electronic control of direct methanol fuel cells
  1. Tez No: 372593
  2. Yazar: ALİ BOZAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ALTUNCU, YRD. DOÇ. DR. FUAT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında doğrudan metanol yakıt pilinin (DMYP) çalışabilmesi için gerekli parametreler belirlenmiş, elektronik kontrol kartı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen kontrol kartında merkezi işlem birimi olarak PIC 16F877A mikrodenetleyicisi kullanılmış ve Assembly dili ile kontrol programı yazılmıştır. Yakıt pili sisteminden 3 Volt 30 Watt çıkış verebilen 10 hücreli doğrudan metanol yakıt pili hücre grubu kullanılmış, DC/DC çevirici ile çıkış gerilimi 12 Volta yükseltilmiştir. Gerçekleştirilen doğrudan metanol yakıt pilinin verimini etkileyen parametreler farklı durumlar için incelenmiştir. Yapılan deneyler ile doğrudan metanol yakıt pilinin (DMYP) yüksek verimle çalışması için parametre değerlerinin ne olması gerektiği ayrı ayrı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the desired parameters for working of Direct Methanol Fuel Cell (DMFC)were determined and also electronic control card of the DMFC was designed. In order to control DMFC, PIC 16F877A microprocessor was used as a central process unit and desired program was written by using Assembly programming language. The fuel cell which has 10 direct methanol cell and 3 Volt 30 Watt output was used and then the output voltage was increased to 12 Volt by using DC to DC converter. The efficiency parameters for designed DMFC were investigated for different cases. Thus, the best working parameter values for DMFC‟s high efficiency operation were determined one by one.