İnce malzeme miktarının silindirle sıkıştırılan yol betonlarının özelliklerine etkisi
The effect of fine material amount on the properties of roller compacted concrete
  1. Tez No: 372594
  2. Yazar: BEDRETTİN MENEMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY AKÇAÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, ince malzeme miktarının silindirle sıkıştırılan yol betonlarının (SSB) özelliklerine etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında maksimum tane çapı 63 µ olan kalsit, ince agrega ile toplam agreganın ağırlıkça %0, %2, %4, %6, %10 ve %14'ü oranlarında ikame edilerek, 6 farklı karışım hazırlanmıştır. Karışımların optimum su muhtevaları modifiye proktor deneyi kullanılarak tespit edilmiştir. Üretilen numunelerin yaş birim hacim ağırlıkları, basınç dayanımları, ultrases geçiş hızları, eğilmede ve yarmada çekme dayanımları, elastisite modülü ve aşınma dayanımı değerleri ölçülmüştür. İnce malzeme miktarı artıkça numunelerin yaş birim hacim ağırlıkları artmakta, ancak sınır bir değerden sonra azalmaktadır. SSB'nin dayanım gelişimi, normal betonlara kıyasla daha hızlı olmaktadır. İnce malzeme miktarı SSB'nin dayanım değerlerini ve elastisite modülünü olumsuz yönde etkilemiştir. Ancak %4 ikameli karışım en yüksek aşınma direncini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of fine material amount on the properties of roller compacted concrete (RCC) was investigated. The fine aggregate was replaced with calcite which maximum particle size was 63 μ, in amount of 0%, 2%, 4%, 6%, 10% and 14% by weight of total aggregate and six different mixtures were prepared in the study. The optimum water contents of the mixtures were determined by using modified proctor test. Fresh unit weight, compressive strength, ultrasonic wave velocity, flexural tensile strength, splitting tensile strength, modulus of elasticity and abrasion resistance of produced specimens were measured. The fresh unit weight of specimens increased depending on increasing fine aggregate amount, however decreased after a limit value. The strength development of RCC was faster than ordinary concretes. Fine material amount adversely affected the strength values and modulus of elasticity of RCC. However the mixture containing 4% fine material showed highest abrasion resistance.