Keçi sütünden laktoperoksidaz (LPO) enziminin saflaştırılması, karakterizasyonu, bazı ilaçların inhibisyon etkisinin incelenmesi
Purification and characterization of lactoperoxidase from goat milk, investigation of inhibition effects of some drugs
  1. Tez No: 372618
  2. Yazar: MEHMET MUHSİN EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN TANSU UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada laktoperoksidaz enzimi (LPO) (E.C.1.11.1.7) keçi sütünden biyokimyasal ve kromatografik yöntemler kullanılarak saflaştırılmış ve bazı kinetik özellikleri araştırılmıştır. Laktoperoksidaz enziminin keçi sütünden saflaştırılması için, Amberlite CG-50 H+ reçinesiyle kısmi saflaştırma yapılarak, % 90 amonyum sülfat çöktürmesi ve diyaliz, CM-Sephadex C-50 iyon değişim kromatografisi, % 90 II. amonyum sülfat çöktürmesi ve diyaliz, Sephadex G-100 jel filtrasyon kromatografisi, % 90 III. amonyum sülfat çöktürmesi ve diyaliz, sırasıyla çalışıldı. Enzim saflığı SDS-PAGE elektroforezi ile belirlendi. Bir litre keçi sütünden spesifik aktivitesi 7.21 EÜ/mg protein belirlendi. ABTS substratı için Km ve Vmax değerleri ile optimum pH, optimum sıcaklık belirlendi. Laktoperoksidaz enzimi saflaştırma işlemleri sonucunda 1 litre yağı alınmış taze sütten 13.35 kat saflaştırıldı ve 1.9 mg (Rz=0.7) LPO elde edildi. Enzim saflaştırılması sırasında aktivite tayinleri için 2,2'-azino-bis (3-etilbenztiazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) subsratı (ε412nm=32400M-1 cm-1) kullanıldı. Sefotaksim Sodyum'un enzim üzerindeki inhibisyon etkisi incelendi. ABTS ve H2O2 substratları kullanılarak yapılan çalışmada kullanılan ilacın enzimi inhibe ettiği ve inhibisyon tipinin antibiyotik için yarışmalı inhibisyon olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Lactoperoxidase was purified from healthy goat milk by using biochemical and chromatographic techniques and some kinetics properties (inhibition, antibacterial, antifungal) have been investigated. For the purification of LPO milk was first treated partial purification with Amberlite CG-50 H+ resins and later I.ammonium sulphate precipitation by using 0-90% saturated ammonium sulfate and dialyze. CM-Sephadex C-50 ion- exchange chromatography, 0-90% saturated II.ammonium sulfate and dialyze. Sephadex G-100 gel filtration chromatography and 0-90% saturated III.ammonium sulfate and dialyze were employed, respectively. Enzyme purity determined by SDS-PAGE electrophoresis. LPO from goat milk (specific activity 7.21 EU/mg protein), per liter were determined. For the ABTS substrate determined enzyms optimum pH and temperature with Km and Vmax values were determined. Lactoperoxidase enzyme was purified 13.35 times from 1 liter defatted milk and 1.9 mg of enzyme was obtained. 2,2'-azino-bis (3-etilbenztiazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) substrate (ε412nm=32400M-1 cm-1) was used for the enzyme activity assays during enzyme purification processes. İn this study. İnhibition were measured in the presence of ABTS and H2O2 as substrates. Some antibiotics has been investigated to effect of inhibition on LPO. For antibiotic inhibition type was found to be competitive.