Soğutmanın hidrojen peroksit kullanımının ve laktoperoksidaz sistemi (LP-sistemi) aktivasyonunun keçi sütünün bazı niteliklerine etkisi
- Tez No: 58296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
X ÖZET Yüksek Lisans Tezi SO?UTMANIN HİDROJEN PEROKSİT KULLANIMININ VE LAKTOPEROKSİDAZ SİSTEMİ (LP -S İSTEMİ) AKTİVASYONUNUN KEÇİ SÜTÜNÜN BAZI NİTELİKLERİNE ETKİSİ Ebru Bozbay Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Asuman GÜRSEL 1997, Sayfa: 104 Jüri : Prof. Dr. Metin ATAMER Doç. Dr. Yavuz BEYATLI Doç. Dr. Asuman GÜRSEL Bu araştırmada, soğutmanın, hidrojen peroksit kullanı mının veya LP-sistemi aktivasyonunun keçi sütünün bazı nite liklerine etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla çiğ «haldeki keçi sütü 15 saat süreyle (1) 4±l°C'de, (2) 100 ppm ve 400 ppm H202 ilavesiyle 20°C ve 35°C'de, (3) 20:20 ppm ve 60:60 ppm SCN“:H202 ilavesiyle 20°C ve 35°C'de depolanmıştır. Bu süre içerisinde sütlerden 3'er saat aralıklarla örnek alınarak, kalıntı tiyosiyanat içe riği, titrasyon asitliği, 10 dakikalık ve 1 saatlik resazü- rin indirgeme testi, peynir mayası ile pıhtılaşma süresi ve starter kültür aktivitesi saptanmıştır. Asitlik gelişiminin 20°C'de bekletilen keçi sütünde 100 ppm H202 veya 20:20 ppm SCN”:H202 ilavesiyle 15 saat süresince kontrol altına alınabileceği görülmüştür. Daha yüksek sıcak lık derecesinde (35 °C) ise asitlik gelişiminin artan kon santrasyonlarda H202 veya SCN~:H202 kullanmak suretiyle önle nebileceği gözlenmiştir. Bir saatlik resazürin indeksi, soğukta bekletilen süt lerde muhtemelen psikrotrof bakterilerin gelişimine bağlı olarak 9 saat sonunda“4”ün altına düşmüş, 20°C'de bekle tilen sütlerde hidrojen peroksit ve LP- sisteminin düşük kon-santrasyonları ile 12 saat süresince, 35°C'de depolanan süt lerde ise yalnızca 400 ppm düzeyinde kullanılan H202 ile 15 saat süreyle kabul edilebilir sınırda kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master's Thesis EFFECT OF REFRIGERATED STORAGE, USE OF HYDROGEN PEROXIDE AND ACTIVATION OF LACTOPEROXIDASE SYSTEM ON SOME PROPERTIES OF GOAT MILK Ebru BOZBAY Ankara University- Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Dairy Technology- Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Asuman GÜRSEL 1997, Page: 104 Jury : Prof. Dr. Metin ATAMER Assoc. Prof. Dr. Yavuz BEYATLI Assoc. Prof. Dr. Asuman GÜRSEL In the present study the effect of preservation methods, namely refrigerated storage, the use of hydrogen peroxide or the activation of the lactoperoxidase system, on some properties of raw goat milk was evaluated. Raw milk was kept for 15 h at (1) 4±1°C, (2) 20°C or 35 °C by adding 100 ppm or 400 ppm of hydrogen peroxide, (3) 20°C or 35°C by activating LP-system with 20:20 ppm SCN“:H202 or 60:60 ppm SCN~:H202. Residual thiocyanate, titratable aci dity, 10 min and 1 h-resazurin test, rennet coagulation time and starter culture activity were determined at 3-h inter vals in milk samples during the storage. The acidity development at 20°C was effectively cont rolled for 15 h by the addition of 100 ppm of hydrogen pe roxide or 20:20 ppm of SCN”:H202 to the milk. But, the deve lopment of acidity at 35 °C was inhibited more effectively by the use of higher levels of hydrogen peroxide or SCN“:H202. Milk sample kept at refrigeration temperature had the l-h resazurin value below 4 after 9 h storage due probably to the increase in number of the psychrotroph bacteria.