Değişik tür çiğ sütlerin dayanıklılığının artırılmasında laktoperoksidaz sisteminden yararlanma olanakları üzerinde araştırılması
Enhancing the keeping quality of different raw milk by activation of the lactoperoxide system
  1. Tez No: 16594
  2. Yazar: ZEHRA SAVCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMEL SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEĞİŞİK TÜR ÇİĞ SÜTLERİN DAYANIKLILIĞININ ART IRI İMASINDA LAKTOPEROKSİDAZ SİSTEMİNDEN YARARLANMA OLANAKIARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Zehra SAVCI Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Emel SEZGİN 1991, Sayfa: 131 Jüri: Prof.Dr. Tümer URAZ : Prof.Dr. Mustafa ÜÇÜNCÜ : Prof.Dr. Emel SEZGİN Bu çalışmada, Laktoperoksidaz sisteminin âktivasyonu inek, koyun ve keçi sütlerine 10:10 ppm ve 20:20 ppm SCN :H202 (tiyosiyanat: hidrojen peroksit) ilavesiyle sağlanmış ve sütler 20+l°C ve 35 + 1 C lerde bekletilmişlerdir. İnek ve keçi sütleri 11-12 SK, koyun sütü ise 16 SH asitlice kadar muhafaza edilmiştir. Sütlerden 3'er saatlik aralıklarla numuneler alınarak titrasyon asitliği, pR tayini, rennetle pıhtılaşma testi, tiyosiyanat tayini,- resazurin testi ve bakteriolojik analizler (toplam, koliform ve termodurik bak teriler) yapılmıştır.Ill Sütlere ilave edilen SCN: H2O2- konsantrasyonu arttık ça bakteri içerikleri ve titrasyon asitlikleri yavaş gelişmiş ve dayanım süreleri uzamıştır. pH değerleri, rennetle pıhtı laşma süreleri ve resazurin testindeki disk okuma değerleri de SCN:H2o2 konsantrasyonu arttıkça daha yavaş düşme göstermiştir. Aynı konsantrasyonlarda SCN :H2O2 içeren örneklerden 20 C'de bekletilenlerin muhafaza süreleri 35 C'de bekletilen sütlere göre daha uzun olmuştur. En uzun dayanım süreleri '20:20 i elde edilmiştir. 20:20 ppm SCN:H202 ilavesinde ve 2 0°c'de tutulan sütlerde Denemeler sonucunda, inek sütünde olduğu gibi koyun ve keçi sütlerinin dayanıklılığının artırılmasında da lak- toperoksidaz sisteminin aktivasyonundan yararlanılabileceği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Laktoperoksidaz sistemi, tiyosiyanat, hidrojen peroksit, çiğ süt, kalite muhafazası.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT MASTER'S THESIS ENHANCING THE KEEPING QUALITY OF DIFFERENT RAW MILK BY ACTIVATION OF THE LACTOPEROXIDASE SYSTEM Zehra SAVCI Ankara Üniversitesi Graduate School of Natural and Applied Science Department of Milk Technology | Supervisor: Prof.Dr. Emel SEZGİN 1991# Page: 131 Jury: Prof. Dr. Turner URAZ : Prof. Dr. Mustafa ÜÇÜNCÜ : Prof.Dr. Emel SEZGİN In this research, the activation of lactoperoxidase system was obtained by the addition of SCN~:H202 (thiocyonate: hydrogen peroxide) at the levels of 10:10 ppm and 20:20 ppm to raw cow, sheep and goat milk and these samples were kept at 20 + 1°C and 35 + 1 C. Sheep milk was stored until its acidity reach to 16 SH while the other samples were stored up to the 11-12 SH acidity. Titratable acidity, pH, coagulation time, SCN. content, resazurin test and bacteriological analyses (total, coliform and thermoduric bacteria) were carried out in all samples at intervals of 3 hours.Content of bacteria and titratable acidities of the milks increased very slowly and keeping quality of all samples were prolonged with the increasing concentrations of SCN~:H 02# On the contrary, pH, coagulation times and values from resazurin test decreased slowly vrith the increasing concentrations of.SCN“:H202. ftmong the milk samples containing the same concen- rations of SON :H2^2 those kept at 2 0°C have longer storage time than the others. The best keeping quality was obtained from the samples kept at 20°C and with addition of 20; 20 ppm SCN”: H202. From the result of this study, it is concluded that the keeping quality of sheep and goat milk could be improved by activation of lactoperoxidase (Lp) system as in cow milk. KEY WORDS: Lactoperoxidase system, thiocyanate, hydrogen peroxide, raw milk, keeping quality.