Use of distinct element method in the assessment of earthquake behavior of masonry structures
Yığma yapıların yapısal davranışının incelenmesinde ayrık elemanlar metodunun kullanılması
  1. Tez No: 372623
  2. Yazar: ÖZDEN SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER ÇAKTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
İstanbul' da ve Türkiye' nin birçok yerinde depremlerden önemli oranda etkilenmiş çok sayıda yığma yapı bulunmaktadır. Yığma yapıların deprem davranışlarının incelenmesi, özellikle hasar, kalıcı deformasyon ve göçme durumlarının ayrıntılı olarak anlaşılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Her ne kadar, bu tip yapıların deprem dayanımını anlamaya yönelik önemli gelişmeler kaydedilse de, yüksek deformasyon ve göçme seviyelerindeki davranış özellikleri üzerine yapılan araştımalar yeterli değildir. Bu tez çalışması, ayrık elemanlar yöntemi ile modellenmiş yığma yapıların doğrusal olmayan dinamik analizi ile ilgilenir. Öncelikle, 1:10 ölçeğinde yığma bir cami modeli inşa edilmiş ve model üç aşamalı bir program kapsamında, sarsma masası üzerinde test edilmiştir: sismik izolatör uygulaması yapılmış modelin testleri, modelin kendisinin test edilmesi ve güçlendirilmiş modelin testleri.. Bu üç aşamanın sonuçları ayrık elemanlar yöntemi ile oluşturulan nümerik modellerin kalibrasyonunda kullanılmıştır. Ayrık elemanlar yöntemi ile oluşturulan ve üç farklı durum için doğrulanan nümerik modellerin gerçek yığma yapıların incelenmesi için yeterince iyi olduğu sonucuna varılmıştır. İkinci aşamada, İstanbul'daki üç adet yığma minarenin dinamik davranışları sinüs dalgaları (hız genlik aralığı: 10 cm/s – 100 cm/s; frekans aralığı: 0.1 Hz – 13 Hz) ile gerçek ve simüle edilmiş deprem hareketleri altında incelenmiştir. Yapısal hasar oluşumlarının analizi için minarelerde oluşan deformasyonlar, ve yapısal sistemdeki enerji dengesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are a number of masonry structures in Istanbul and in other cities of Turkey that suffered severe damage from earthquakes. As they will continue to get affected by the earthquakes, more research is needed to assess their seismic dynamic behavior particularly in the states of large deformations/damage and collapse. This still remains as a challenge in spite of significant developments in understanding factors affecting the seismic resistance of masonry structures. The present thesis deals with non-linear dynamic analysis of masonry structures modelled through distinct element methodology. First, a masonry mosque has been built at 1:10 reduced scale and tested by subjecting it to a sequence of earthquake excitations on the shake table in three phases: test of the base-isolated model, of the model as it is and that of the strengthened model. The results of these three phases were used in the calibration/validation of the numerical model developed by distinct element approach. It has been concluded that the methodology and the elements developed in this stage are good enough to be employed in the investigation of real masonry structures. In the second stage, three masonry minarets in Istanbul were studied under sine waves (velocity amplitude range: 10 cm/s – 100 cm/s; frequency range: 0.1 Hz – 13 Hz) and under real and simulated earthquake ground motion. The deformation levels and patterns induced in the minarets and the energy balance in the system are investigated to analyze the damage processes.