Accurate location of hypocenters using double difference and active fault structures in Gökova Bay
Çiftler arası fark yöntemiyle depremlerin kesin konumlarının belirlenmesi ve Gökova Körfezi aktif fay yapısı
  1. Tez No: 372622
  2. Yazar: FİGEN ESKİKÖY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çiftler arası fark yöntemi, HYPODD kullanılarak Gökova Körfezi'nde meydana gelen depremlerin konumları yeniden belirlendi. Bu tezin amacı, lokal ölçekte ters çözüm parametre seçimlerinin HYPODD'nin performansına etkilerini anlamak ve Gökova Körfezi'ndeki aktif fayların yerini belirlemektir. Bu amaçla, Nisan 2006-Aralık 2009 döneminde kaydedilmiş depremler kullanılmış ve büyüklükleri 1.5-4.5 arasında değişen bu depremlerden 972 tanesinin lokasyonu yeniden belirlenebilmiştir. HYPODD'nin ters çözüm kısmı, katalog ve korelasyon olmak üzere iki farklı data üzerinde çalıştırılabilir. Bu çalışmada her iki yöntem de kullanılmıştır. Korelasyon datasına bağlı yürütülen ters çözümün, yalnızca depremlerin birbirine yakın olduğu bölgelerde iyi sonuç vermekte olduğu gözlenmiştir (4 istasyon) ve depremlerin oluştuğu bölgeye orta mesafede (
Özet (Çeviri)
Double Difference Algorithm, HYPODD, is used for relocating the earthquakes in the Gulf of Gökova. The aim of this thesis is two folds: first we look for the best choice of inversion parameters which determine the performance of HYPODD at local scale, and second, as a by product of the test data used in the study, we determine the active faults in the Gulf of Gökova. We used four year (April 2006-December 2009) seismic earthquake recordings and relocated 972 events with magnitudes between 1.5 and 4.5. The inversion part of HYPODD package can be run by using both catalog and cross- correlation data. In this study both methods were used. We have observed that correlation based inversion gives a better picture only if the events in the cluster are very close to each other (4 stations) and well scattered around the seismic zone at moderate distances (i.e.