Sıvı kristaller, genel özellikleri, sıvı kristallerin sentezi ve uygulama alanları
Liquid crystals and general properties, synthesis of liquid crystals and applications
  1. Tez No: 372627
  2. Yazar: ZERRİN EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, sıvı kristaller, sıvı kristallerin genel özellikleri ve sıvı kristallerin oluşma nedenleri olan sıcaklık ve konsantrasyona bağlı olarak çeşitleri incelenmiştir. Sıvı kristal olarak sınıflandırılan termotropik ve lyotropik kristallerin hangi durumlarda sıvı kristal özellikleri taşıdığı vurgulanmıştır. Termotropik sıvı kristallerin genel molekül yapıları ve bunlar arasındaki farklılıklara değinilmiştir. Ayrıca sıvı kristallerin sentezi, kimyasal ve fiziksel yapısı, sıvı kristallerin günümüzdeki uygulama alanları ve sıvı kristallerin günümüzdeki uygulama alanları ve sıvı kristallerin ekran endüstrisinde sıkça kullanıldığı LCD teknolojisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate liquid crystals, general properties of liquid crystals and types of liquid crystals depending upon temperature and concentration which are reasons of existence of liquid crystals. We emphasize the conditions under which thermotropic and lyotropic crystals, classified as liquid crystals, represents properties of liquid crystals. We mention about general structure of smectic, nematic and cholesteric phase of thermotropic liquid crysatals and differences between these structures. Additionally, we investigate sunthesis of liquid crystals, chemical and physical structures of liquid crystals, recent application fields of them and technology mostly applied on in display industry, LCD technology.