Bilgisayar kontrollü uçan kamera ile hareketli nesne takibi
Moving subject pursuit by dint of computer controlled flying camera
  1. Tez No: 372637
  2. Yazar: İBRAHİM KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada wifi (wireless) sinyalleri kullanarak, kamera monte edilmiş mobil bir helikopterin veya mobil arabanın uzaktan kontrolü gerçekleştirilmektedir. Uzaktan gönderilen sinyallerle, düşey ve yatay eksende bilgisayar kontrolü ile kamera yönlendirilmiş ve alınan görüntüler gerçek zamanlı olarak bilgisayar ekranından izlenmektedir. Böylece model helikopter veya model arabanın kontrolü doğrudan görsel temas kurulmadan, bilgisayar ekranı kullanılarak sağlatılması istenmektedir. Bu çalışmada, wifi bağlantılı standart bir wifi kamerası ile alınan görüntüler kullanılarak, kameranın görüş alanında hareket gösteren nesne/nesnelerin takibi sağlatılmaktadır. Çalışmada uzaktan kumandalı bir araca IP kamera yerleştirilmiş ve aracın yönlendirilmesi Visual Studio 2010'de hazırlanan bir program aracılığıyla sağlanmıştır. Yapılan denemelerde sistemin yon kontrolü ve görüntü aktarımını başarıyla gerçekleştirildiği görülmüştür. Bu amaçla, bir kişisel bilgisayardan (PC) gelen wifi sinyallerine göre model helikoptere veya model arabaya bağlı kamera, sürekli olarak hareket eden nesne/nesneleri takip edecek şekilde yönlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study,control of a camera attached to a mobile helicopter or a robot car is actualised,by use of wifi(wireless) signals. By signals sent from remote distances,the camera is directed by computers in perpendicular and horizontal axes ,and received images are watched on a computer screen in real time.Thus,control of the mobile helicopter or robot car is ,directly and without visual contact,wanted to be realised by use of a computer screen. In this study,by use of images acquired from a wifi connected traditional wifi camera , pursuit of subject/subjects moving in visual sight is realized. In the study, remote IP camera was placed in a vehicle and the vehicle's direction was provided through a program prepared in Visual Studio 2010. It was observed in the trials carried out that the system successfully performed direction control and image transfer. So as to attain this aim, camera attached to the mobile helicopter or robot car is,according to wifi signals coming from a personel computer(PC), directed for pursuing continually moving subjects.