Metil metakrilat ve 2-etil hekzil akrilatın emülsiyon polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of emulsion polymers of methyl methacrylate and 2-ethyl hexylacrylate
- Tez No: 372636
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DELİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, poli(metil metakrilat-2-etilhekzil akrilat) lateksleri emülsiyon polimerizasyonu ile sentezlendi. Lateks sentezlerinde farklı monomer oranında metil metakrilat (MMA) ve 2- etil hekzilakrilat (EHA) ile 2% oranında akrilik asit (AA) ve metakrilik asit (MAA) kararlaştırıcı olarak kullanıldı. Çalışmalarda anyonik emülgatör olarak sodyum lauril eter sülfat (SLES) ve sodyum dodesil sülfat (SDS), noniyonik emülgatör olarak 10, 25,40 mol etoksilatlanmış nonil fenol kullanıldı. Tüm çalışmalar amonyum persülfat başlatıcısı kullanılarak 70oC' de gerçekleştirildi. Lateksler; katı madde miktarı, viskoziteleri, ortalama tanecik boyutları, zeta potansiyelleri, camsı geçiş sıcaklıkları, germe çekme analizleri yapılarak karakterize edildi. Elde edilen sonuçlardan latekslerin kararlılıklarının iyi ve tanecik boyut dağılımının tek dağılımlı ve nanometrik mertebede olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, poly(methyl meth acrylate-2-ethylhexyl acrylate) latexes was synthesized by emulsion polymerization. In latexes synthesis, different monomer ratio methyl methacrylate and 2-ethylhexyl acrylate was used with acrylic acid and methacrylic acid in 2% as a stabilizer. In the studies, sodium lauryl ether sulphate (SLES) and sodium dodecyl sulphate (SDS) as anionic surfactants and 10, 25, 40 mol ethoxylated nonyl phenols as nonionic surfactants was used. All of the studies were performed using ammonium persulphate initiator at 70oC. The latexes were characterized with solid content, viscosity, particle size distributions, zeta potentials, and glass transition temperature and stress-strain analyses. It was found from the results that stabilization of latexes is good and particle size distributions are monodisperse and nanometric level.