Enhance somatic embryogenesis in model cotton plant (Gossypium hirsutum) coker 312 through modification of embryogenesis media
Pamuk hipokotil dokularının aseptik kültürü ve bitki büyüme düzenleyicilieri kullanarak embriyogenik kallus üretimi
- Tez No: 372654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ KAMÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Pamuk (Gossypium türleri) lif bitkileri arasında önemli bir yere sahiptir. Pamuk endüstrisinde istihdam yoğunluğu, tarla işçiliğinden çırçıra ve depolamaya kadar 350 milyon kişi olarak tahmin edilmektedir. Pamuk lifleri tekstil endüstrisinde elyaf olarak kullanılırken, tohumları hayvancılık ve yağ endüstrisinin hammaddesidir. Modern pamuk çeşitleri yüksek verimleri için geliştirilmiştir. Bununla birlikte abiyotik ve biyotik stres faktörlerine de dayanıklı ve lif kalitesi yüksek pamuk çeşitlerinin geliştirilmesinde hem ıslah hem de biyoteknolojik yöntemler kullanılmaktadır. Pamuğun biyoteknolojik yollarla geliştirilmesi (genetik modifikasyonu) Agrobacterium yoluyla ve ya Biyolistik yoluyla etkin olarak yapılabilmektedir. Fakat biyoteknolojik çalışmaların etkili olabilmesi için genetik modifikasyonun etkili bir rejenerasyon sistemi ile (pamukta genellikle somatik embriyo yoluyla rejenerasyondur) birlikte kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmada ilk olarak model pamuk bitkisi Gosypium hirsutum cv. Coker 312 için temel aseptik kültür koşulları oluşturulmuştur. Akabinde IBA, Kin, NAA ve TDZ yardımı ile hipokotil dokularından embriyogenik kallus dokusu kültürü çalışılmıştır. En iyi yüzey sterilizasyonu % 5 lik NaOCl solüsyonu ile toplam 30 dakika süreyle gerçekleştirilmiştir. Hipokotil dokularının izolasyonunda ve kültüre alınmasında en az fenolik salgı 1 cm uzunluğundan az olmayan eksplantlarda ve izolasyon sırasında en az yaralanan dokularda görülmüştür. Embriyogenik kallus indüksiyonu 15μM TDZ ile 11 günde sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cotton (Gossypium spp.) is among the most important fiber crops. Estimates of 350 million people are engaged in cotton industry from production either on farm or in transportation, ginning, baling and storage etc. Cotton crop not only serves as fiber source to the textile industry, but also serves raw materials for stock feed and oil industries. Modern cotton lines developed for their higher yields but they are also highly susceptible to biotic and abiotic stress factors. This issue is being held within the cotton improvement programs through breeding and biotechnology. Biotechnological improvement (i.e.; genetic modification of cotton) is effectively performed through both Agrobacterium mediated transformation and particle delivery through Biolistics'. In order to be successful in biotechnological improvement of cotton, genetic modification should be coupled to an efficient regeneration method, which is usually somatic embryogenesis in the case of cotton. In this study first we describe basic aseptic culture conditions for model cotton plant Gosypium hirsutum cv. Coker 312. Then point out embryogenic callus cultures from hypocotyl tissues with IBA, Kin, NAA and TDZ. Optimum surface sterilization was performed with 5% NaOCl for 30 minutes. During isolation of hypocotyl tissues minimal phenolic secretion was observed with the explants measured as 1 cm and with the explants that are not extensively injured during the isolation process. Best embryogenic callus induction was observed with 15 μM TDZ at 11 days.