Trabzon-Düzköy yöresi alpin meralarında otlatmanın vejetasyon yapısı ve toprağın hidro-fiziksel özellikleri üzerindeki etkileri
Efects of grazing on vegetation structure and hydro-physical properties of soil at alpine rangelands of Trabzon-Düzköy region
  1. Tez No: 372669
  2. Yazar: AŞKIN NUR KUVVET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Trabzon yöresi alpin meralarında yapılan bu çalışmada mera alanlarının otlatılma durumuna göre otlatmaya açık alanlar ile otlatmaya kapalı alanların topraklarının bazı fiziksel, kimyasal ve hidrolojik özellikleri ve araştırma yapılan alpin mera alanlarının vejetasyon yapısı özellikleri araştırılmıştır. 7 farklı alpin mera alanı kapsayan araştırma alanı otlatmaya kapalı ve otlatmaya açık alanlar ile sınırlandırılmış olup vejetasyon yapısını belirlemek için ''doğrusal transekt yöntemi'' kullanılmıştır. Otlatma durumuna göre sınırlandırılan araştırma alanlarında eşit olarak 56 adet toprak profili açılmıştır. Alpin mera alanlarında otlatmanın toprağa etkisini belirlemek amacıyla da toprak sıkışması faktörü esas alınarak araştırma alanlarında penetrasyon ölçümleri yapılmıştır. Penetrasyon ölçümleri penetrometre ile 4 derinlik kademesinde (5-10-15-20 cm) her bir alanda 10 tekrarlı olarak toplam 140 ölçüm yapılmıştır. Alanlarda belirlenen toprak özellikleri ile penetrasyon direnç değerleri arasındaki farklılıklar ve ilişkiler istatistiki yöntemlerle araştırılmıştır. İki farklı mera kesimine ait toprakların üst katmanındaki (0-20cm) otlatmaya kapalı mera kesimi topraklarında ortalama toprak sıkışması değerleri 5 cm derinlik kademesinde 757.84 kPa, 10 cm derinlik kademesinde 856.73 kPa, 15 cm derinlik kademesinde 985.84 kPa, 20 cm derinlik kademesinde 1217.76 kPa olarak belirlenmiştir. Otlatmaya açık alanda ise sırasıyla sıkışma değerleri 1148.93 kPa, 1168.54 kPa, 1137.89 kPa, 1367.56 kPa olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which has been carried out at the alpine rangelands of Trabzon region has been investigated physical, chemical and hydrological properties of soils and vegetation composition properties according to grazing condition in study area. Study area including 7 different alpine rangelands is bordered by grazed and ungrazed areas. In order to determine vegetation structure has been used lineer transekt method. Study area has been classified with regard to grazing condition(grazed and ungrazed). Then 56 soil profiles have been opened at both study areas based on factorial trial design bases coequally. For the purpose of determinig the effect of grazing on soil at alpine rangelands, penetration mesasurements have been made based on soil compaction factor at the study areas, too. Totally 140 penetration measurements have been made for 4 depths (5-10-15-20 cm) by 10 repetitive using penetrometer. Differences and relations between soil properties and penetration resistance values have been investigated with the help of statistical analysis. Average soil compaction value is 757.84 kPa at 5 cm depth, while average soil compaction value at 10cm, 15 cm and 20 cm is 856.73 kPa, 985.84 kPa and 1217.76 kPa respectively, at ungrazed areas. Compaction values at grazed areas are 1148.93 kPa, 1168.54 kPa, 1137.89 kPa, 1367.56 kPa respectively.