Kahramanmaraş Halfalı deresi yağış havzasında uzaktan algılama teknikleri ve RUSLE yöntemi kullanılarak erozyon risk haritasının oluşturulması
Producing erosion risk map using remote sensing techniques and RUSLE method in Halfalı creek watershed Kahramanmaraş
  1. Tez No: 372668
  2. Yazar: BÜLENT ABIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma ile Kahramanmaraş ili merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Halfalı Deresi Yağış Havzasında Uzaktan algılama Teknikleri ve RUSLE yöntemi kullanılarak alanın potansiyel erozyon risk durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu yöntemin uygulanması amacıyla yağmurun erozivite indeksi (R) modifiye fournier indeksi (MFI) yardımıyla oluştulmuştur. Toprak erodibilite faktörü (K) çalışma alanından alınan toprak örnekleri ve tersinir ağırlıklı ortalama tekniğiyle belirlenmiştir. Eğim uzunluğu ve eğim derecesi faktörü (LS) sayısal arazi yükseklik modelinden yararlanılarak ve bitki amenajman faktörü (C) uzaktan algılama teknikleriyle elde edilmiştir. Elde edilen bütün faktörler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında biraraya getirilmiş ve map algebra modülü raster calculater komutu kullanılarak araştırma alanına ait toprak kaybı belirlenerek 5 sınıfa bölünmüş ve erozyon risk haritası oluşturulmuştur. Elde edilen potansiyel erozyon risk haritasına göre, araştırma alanının %60'ı nda çok hafif, %2' sinde hafif, %6' sında orta %10' unda şiddetli ve % 20' sinde çok şiddetli erozyon riski taşıdığı görülmüştür. Bunun yanında, araştırma alanına ait toprakların 0-20 cm ve 20-50 cm derinlik kademelerinde 5 farklı erodibilite indeksine (K faktörü, kil oranı, dispersiyon oranı, erozyon oranı, kolloid/nem ekivalanı oranı) göre erozyon eğilim değerleri belirlenmiştir. Elde edilen bu verilere göre araştırma alanı toprakları 5 farklı erodibilite indeksine göre de erozyona duyarlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determined the potential erosion risk condition of the area using remote sensing techniques and RUSLE method in Halfalı Stream Watershed, which is 25 km away from Kahramanmaraş province. With the porpuse of applying this method, rainfall erosivitiy index (R) has been generated by means of modified fournier index (MFI).Soil erodibility factor (K) has been produced using Inverse Distance Weighted technique and soil sample obtained from study area. Slope lenght and slope steepness factor (LS) has been created by the help of digital terrain elevation model. Vegetation management factor (C) has been generated using remote sensing techniques. Whole factors obtained has been overlapped in Geographic Information System (GIS) and soil loss belonging to study area has been determined using raster calculator command within map algebra module.It has been divided into 5 classes and erosion risk map has been produced.According to potential erosion risk map obtained, 60% of area has been subject to very low erosion risk, while 2%, 6%, 10% and 20% has been subject to low, medium, high and very high erosion risk, respectively.In addition to this, erosion tendency values of the soils at the 0-20 cm and 20-50 cm depth has been determined with regard to 5 different erodibility indexes (K factor, Clay ratio, dispersion ratio, erosion ratio, kolloid/moisture equivalent).According to data obtained, soils of the study area is sensitive to erosion with respect to 5 different erodibility indexes.