Toprak verimliliğini artırmak için bir toprak düzenleyici olarak biochar
Biochar as an soil amendment to improve soil fertility
  1. Tez No: 372682
  2. Yazar: ARDALAN JALAL MAJEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, üç farklı biochar çeşidinin (çam, kavak ve meşe), dört biochar dozunun (0, 1, 2 ve %4) ve dört farklı azot dozunun (0, 70, 140 ve 210 mg/kg) toprak verimliliği ve mısır bitkisinin gelişimi, besin maddeleri alımı ve antioksidant enzim aktiviteleri üzerine olan etkilerini belirlemek için yürütülmüştür. Çalışma sera koşullarında saksı denemesi olarak yürütülmüş ve test bitkisi olarak mısır seçilmiştir (Zea mays L.). Uygulamaların etkileri ölçülen parametreler için önemli bulunmuştur. Biochar çeşidi ölçülen toprak ve bitki parametrelerini önemli ölçüde etkilemiştir ve kavak biocharı bitki kuru madde verimi ve enzim aktiviteleri göz önüne alındığında çam ve meşe biocharlarına göre daha etkili bulunmuştur. Biochar uygulama dozu arttıkça toprakta bitkice alınabilir P, K, Na ve Zn ile pH, EC ve organik madde artmış fakat kireç içeriği azalmıştır. Biochar uygulamaları ile bitki kuru maddesi, POX enzim aktivitesi ve yaprak N, K, Ca ve Zn içeriğinde de artışlar saptanmıştır. Azot uygulamaları ile yaprak N içeriği artmış ve en yüksek yaprak kuru madde ağırlığı 210 mg/kg N azot dozu ile gerçekleşmiştir.Yaprak kuru madde madde miktarı baz alındığında en iyi interaksiyon; kavak biocharı, %2 biochar uygulaması ve 140 mg/kg N uygulamalarının bir kombinasyonu olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the study was to determine the effect of three different biochars (Pin, Poplar, and Oak biochar), four different biochar doses (0, 1, 2, and 4%), and four different nitrogen rates (0, 70, 140, and 210 mg/kg) on soil fertility, plant growth, nutrient uptake, and some antioxidant enzyme activity of the corn plants. The experiment was conducted in pots in the greenhouse, and corn (Zea mays L.) was used as a test plant. The effects of the treatments were generally significant for the measured parameters. The biochar types significantly affected many soil and plant parameters, and the poplar biochar was better for the production of the plant dry matter yield and the enzyme activities compared with the oak and the pine biochars. As the biochar doses increased, plant available P, K, Na, and Zn, and soil pH, Ec, and organic matter increased but lime content decreased in the soil. The biochar doses also increased plant dry matter yield, POX enzyme activity, and leaf N, K, Ca, and Zn. The nitrogen rates increased leaf N content, and the leaf dry matter yield was highest with the 210 mg/kg N application. Based on leaf dry matter yield, the best interaction among the biochar doses, the biochar types, and the nitrogen rates was a combination of the poplar biochar, the 2% biochar dose, and the 140 mg/kg N application.