Orta karbonlu dual fazlı çeliklerde faz dönüşümlerinin termodinamik modellenmesi ve mikroyapısal karakterizasyonu
Thermodynamical modeling and microstructural characterization of phase transformations in medium carbon dual phase steels
- Tez No: 372698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSOY ERİŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin amacı, maden destek profillerinden beklenen mekanik özellikleri kazandırmak üzere dual fazlı bir çelik geliştirilmesidir. Bu sayede, su verme ve temperlemeye kıyasla ısıl işlem proses süresinin kısaltılabilmesi beklenmektedir. Dual faz mikroyapısı oluşturmak için ara su verme ve kritik sıcaklıklar arası tavlama ısıl işlemleri uygulanarak dual faz mikroyapısı elde edilmiştir. Çeliğin ısıl işlem parametrelerini belirlemek için çift faz alanı termodinamik modellenmiş ve böylece tavlama sıcaklığı aralığı öngörülmüştür. Dilatometre testleri ile tavlama sırasında oluşan mikroyapısal gelişimi anlamak için termal analiz uygulanmıştır. Termal analiz ve termodinamik modelleme sonuçlarına göre tasarlanan ısıl işlemler ile farklı sıcaklıklarda ısıl işlem serileri uygulanmıştır. Böylece, mekanik testlerden önce ara su verme ve kritik sıcaklıklararası tavlama kritik parametreleri (sıcaklık, süre ve soğuma hızı vb.) tespit edilmiştir. Daha kısa süren bir proseste üretilen dual fazlı çelik ile temperlenmiş martenzitik çeliğe göre daha yüksek tokluk ve eşdeğer mukavemet elde edilmiştir. Bu sayede yüksek mukavemet özellikleri kaybedilmeden önemli miktarda zaman tasarrufu sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The objective of this project is to obtain the mechanical properties demanded from mining support profiles by producing a dual phase microstructure. Thus, the heat treatment cycle can be shorten compare to the quenching and tempering heat treatment. During the project, dual phase microstructure has been produced by applying the intermediate quenching and the intercritical annealing heat treatments. Thermodynamical modeling was used for obtaining two phase region for related chemical composition, and thus a proper temperature range for the annealing was predicted. Microstructural evolution during annealing has been thermally analyzed by dilatometer tests. Using the results of thermal analysis and thermodynamical modeling, heat treatment cycles were designed. Consequently, the key parameters such as temperature, time, and cooling rate were obtained before the intermediate quenching and intercritical annealing heat treatments of mechanical testing samples. After process shortening by dual phase steels, higher toughness with similar tensile strength is achieved. Thus, the significant time saving can be obtained without any decreasing the strength properties.