Tedavi altındaki lösemili çocukların dişetlerinde meydana gelen değişikliklerin klinik ve histopatolojik incelenmesi
  1. Tez No: 9187
  2. Yazar: AHMET GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
58 - ÖZET Çalışmamızda tedavi edilmekte olan akut lösemili hasta ların dişetleri ve ağız mukozasında meydana gelen değişiklik ler klinik ve histopatolojik olarak incelendi. 26 akut lenfositer lösemili, 2 akut myelositer lösemi li toplam 28 hastadan dişeti biyopsileri alındı. Oral kavite klinik olarak incelendi. Bunlardan hemen hepsinde dişetlerin de çeşitli derecelerde hiperplazi saptandı. Vakaların bir bö lümünde daha belirgin olmak üzere büyük bir kısmında dişeti epiteli altındaki bağ dokusunda iltihabi hücre inf iltrasyonu gözlendi. Çalışmamızda incelediğimiz iki myelositer lösemi has tasından birinin dişetlerinde tümör inf iltrasyonu olduğu tes pit edildi. 9 vakada ise mantar infeksiyonu görüldü. Elde edilen bu bulgular dişetlerinde, gerek doğrudan doğruya löse miye, gerekse löseminin tedavisi, amacıyla uygulanan kemotera piye bağlı olduğunu tahinin ettiğimiz çeşitli komplikasyonla rın ortaya çıktığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
- 59 SUMMARY In our study the gingiva and the oral mucosa of acute leukemia patients who were on medical treatment, were examined clinically and histopathologically. The biopsy sections were taken from 28 patients, 26 of whom have acute lenfoblastic leukemia and 2 have acute myeloblastic leukemia. The oral cavity was examined clinically and hyperplasia in varying degrees was detected almost in every patient. In most of the cases inflammatory cell infiltration was observed in the underlying connective tissue. 9 of the cases showed fungus infections. In one of the myelocytic leukemia patients, tumour infiltration was found in gingival tissue. In conclusion it can be said that, there are some complications concerning the gingiva which are directly due to leukemia itself or to the medications that are used in chemothreapy.