Açık anahtar altyapısı ve elektronik imzanın mobil tabanlı uygulaması
Public key infrastructure and electronic signature application based on mobile
- Tez No: 372701
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BECERİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde elektronik imza, uygulamalara login olmaktan, doküman yönetim sistemlerine kadar her alanda kullanılmaktadır. Elektronik imza uygulamalarının yaygınlaşmasıyla ıslak imza gerektiren belgelerin elektronik olarak imzalanarak fazla kağıt tüketiminin önüne geçilmiştir. Kurumlar için de ciddi maliyet kazancı sağlanmıştır. Kurumlarda işleyen yapıda önemli hale gelen gizlilik, güvenlik, kimlik doğrulama ve inkar edilememezlik sorunları elektronik imza uygulamaları ile çözümlenmiştir. Mobil iletişimin giderek yaygınlaşmasıyla mobil cihaz ve cep telefonlarında kullanılan Android işletim sistemi günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu olması kullanım esnekliği sağlamaktadır. Geliştiriciler ihtiyaçlara göre Android işletim sistemi üzerinde uygulama geliştirerek kullanıma sunmaktadır. Yapılan elektronik imzalama uygulamasının katkısı ve yenilikçi yönü; Windows işletim sistemi üzerinde çalışan İmzager, İmzala-Gönder ve PDF İmzalama uygulamalarının yaptığı işlemlerden elektronik imzalama işleminin PFX dosyası formatıyla Android üzerinde gerçekleştirilmesidir. TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilmiş Milli ESYA Kütüphanesi kullanılarak gerçekleştirilen Android üzerinde elektronik imzalama yazılımı sektörün bu yöndeki ihtiyaçları için örnek olabilir niteliktedir. Ülkemizde kullanıma girecek elektronik kimlik kartları ile akıllı kart okuyucular kullanılarak elektronik imzalama işleminin sağlanmasıyla elektronik imza kullanımının artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, electronic signature is used in all areas which varies from login into the application to document management systems. Due to becoming electronic signature applications popular, paper consumption is prevented by signing documents as electronic. Also, significant cost reduction is ensured for companies. The problems that become critical in companies about privacy, security, identity authentication and non repudiation are solved by electronic signature applications. Android operating systems that used mobile devices and phones are part of our daily life with becoming mobile communication popular open source operating system structure of Android offers flexible usage. According to the requirements, developers implement applications and put them into use on the Android operating system. The contribution and innovation of electronic signature application is to realize the electronic signature process which is part of İmzager, İmzala-Gönder and PDF Signature applications on Windows operating systems, is performed on the Android platform, in PFX format. The electronic signature application on the Android, that used with National ESYA library, which is developed by TUBITAK BİLGEM, can be model for the needs of the industry. It is expected to increase the use of electronic signature with electronic ID cards which will come into use in our country and provide electronic signature usage with smart card readers.