Yeraltı sistemleri için kablosuz haberleşme tabanlı akıllı sensör ağı uygulaması
Wireless communication based intelligent sensor network appilcation for underground systems
- Tez No: 372702
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT OYSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gelişen teknolojiyle beraber birçok alanda yeniliklere ve yeni uygulamalara ihtiyaç duyulmaya başlamıştır. Haberleşme teknolojilerinde de birçok yenilik meydana gelmiştir. Bu gelişmeler ve ilerlemeler sayesinde kablosuz haberleşme teknolojisi de bu kapsamda birçok uygulamada kullanılmaktadır. Günümüzde, izleme ve takip uygulamalarında kullanılan bu teknoloji ile tarımdan endüstriye endüstriden savunma sanayine kadar birçok alanda hayatı kolaylaştıracak uygulamalar yapılmaktadır. Yapılan bu tez çalışmasında, ülkemizde sıklıkla meydana gelen maden kazalarının önlenmesi ve maden ocaklarında ortamda bulunan gaz verilerinin takibinin yapılması için kablosuz haberleşme teknolojisinden faydalanılmıştır. Yeraltı sistemleri için DigiMesh ağ yapısı kullanılarak kurulan kablosuz sensör ağı ile verilerin internetten takibi ve kontrolü sağlanmıştır. Böylece kullanıcılar sistemin takibini yaparak olası tehlike anında uyarı yollayabilmekte ve internet ortamından izleme ve kontrol yapabilmektedirler. Sonuç olarak yapılan bu çalışma sayesinde, maden ocaklarında kazaların minimuma indirilmesi ve çalışma ortamında yaşanacak olumsuzlukların giderilmesi adına kablosuz haberleşme tabanlı akıllı sensör ağı kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Developments of the technology force the need of innovations and new applications. As parallel to this situation, communication technologies also experience the same phenomenon. Thanks to those innovations and improvements, wireless communication technology finds itself usage in many applications in that scope. Today, wireless technologies used in monitoring and tracking applications, make life's easier and utilize many industries such as agriculture, automotive and defense. In this thesis, the main focus is to use wireless technologies for monitoring gas data in the mine to prevent mining accidents. Wireless sensor network by using DigiMesh network topology ensures the data tracking and control via internet. In this way, users are able to track and control the instant cases and send early warnings in the event of dangerous situations. As a consequence, wireless communication based intelligent sensor network developed during in this thesis work may be used for minimizing mining accidents and resolving negations in work environment.