Arkeolojik numunelerin LIBS ile analizleri
Analysis of archaeological samples by LIBS
  1. Tez No: 372704
  2. Yazar: MESADET ASUMAN SINMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BELGİN GENÇ ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektro-Optik Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Lazerle oluşturulan plazma spektroskopi (LIBS) tekniği arkeolojik numunelerin analizinde tercih edilen bir tekniktir. Bu çalışmada, ince film ve arkeolojik numunelerin analizleri Kocaeli Üniversitesi Teknoparkı BEAM Ar-Ge şirketinde yerli olarak üretilen BAKİ-LIBS sistemi kullanılarak gerçekleştirildi. Mıknatıssal saçtırma tekniği ile cam alttaş üzerine üretilen çok katmanlı CZTS ince film numunelerinin element ve derinlik analizleri yapıldı. İnce film yüzeyinden tek atım uygulanarak alınan LIBS ölçüm sonuçlarından derinliğe göre element değişimi incelendi. Kültürel miras olarak nitelendirilen arkeolojik seramiklerin sır analizleri, boya analizleri ve kil analizleri üzerine LIBS uygulamaları gerçekleştirildi ve sonuçları sunuldu. Sır analizlerinde, İslam ve Bizans kültürlerine ait seramiklerin sır yapısındaki benzerlikler ve farklılıklar sunuldu. Boya analizlerinde, seramik yüzeyindeki yeşil ve kahverengi boya yüzeyinden alınmış LIBS ölçümleri sonucunda renge göre değişen spektrokimyasal analizlerin sonuçları verildi. Kil analizlerinde ise, ampirik olarak farklı kil yapısında tanımlanan frit, kireçli frit ve kırmızı toprak üretiminden yapılmış seramiklerin kil yapısındaki farklılıklar sunularak, PCA ve PLS-DA kemometrik sınıflandırma yöntemleri kullanarak killerin sınıflandırma işlemi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Laser induced breakdown spectroscopy (LIBS) is preferred technique in the analysis of archaeological samples. In this study, analyses of thin film and archaeological samples were carried out by using BAKİ-LIBS system as a domestic producted at Kocaeli University Teknopark company BEAM R&D. Multilayer CZTS thin films which produced on glass substrate by magnetic sputtering technique is selected as samples and their analyzes were performed by LIBS. Elements change were evaluated according to depth using the single shot LIBS measurements taken from the thin film surface. Analyses of glaze, paint and clay of archaeological ceramics which are considered as cultural heritage have been carried out using LIBS and the results presented. In the analysis of glaze, the creamics belong to the Islamic and Byzantine cultures and similarities and differences structure of their glaze were presented. In the analysis of paint, results of spectrochemical analysis according to the paint were presented by the results of LIBS measurement taken from green and brown paint layers in surface of ceramics. In the analyses of clay, form differences of ceramics were presented and then classification of the ceramics was performed by chemometric methods (PCA and PLS-DA) as an empirically defined in the structure of different clay; frit, calcerous frit and red soil.