Taşıyıcı dalgalar üzerinde toplam elektron içeriği hesabı ve hesap kalitesine ilişkin ölçütlendirme
Total electron content computation on carrier waves and criterions regarding to calculation quality
- Tez No: 372703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SELİM ÇEPNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Jeoinformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İyonosferde toplam elektron içeriğinin belirlenmesinde GPS ölçüleri yaygın olarak kullanılmaktadır. GPS ölçülerinden beklenen hassasiyetin atmosferik koşullar ile doğrudan ilgili olduğu gerçeğiyle iyonosferin doğru bir şekilde modellenmesi GPS ölçüleri ile ulaşılabilecek doğruluğu artırmaktadır. İyonosferden kaynaklanan sinyal gecikmeleri, sinyalin iyonosfer de aldığı eğik yol boyunca hesaplanan STEC değerlerinin büyüklüğü ile ilgilidir. Bu değerler iyonosferdeki toplam elektron içeriğinin belirlenebilmesi amacıyla dikey yöndeki elektron aktivitesini tanımlayan VTEC değerlerine dönüştürülür. Herhangi epokta bir alıcı için tanımlanan TEİ değerleri, alıcının çevredeki uydulardan aldığı sinyallerin VTEC değerlerinden belirli bir ağırlıklandırma algoritması yardımıyla hesaplanır. GPS konum ölçmeleri için uygulamada uyduların dağılımına göre, GDOP, PDOP gibi kalite ölçütleri tanımlanmıştır. GPS ölçüleri sonucu elde edilen TEİ değerinin kalitesi üzerinde de uydu dağılımı birinci derecede etkilidir. Çalışmadan elde edilen bulgular iyonosfere ilişkin ölçülerin kalitesine ilişkin bir parametrenin tanımlanabileceğini göstermektedir.“Toplam Elektron İçeriğinin Güvenilirliği / R-TEC (Reliability of Total Electron Content)”olarak adlandırılan bu parametre iyonosfer ile ilgili konum hassasiyetinin bir fonksiyonu olarak oluşturulmuştur. R-TEC, alıcı ve alıcının belirli epokta sinyal aldığı uydular için tanımlanmaktadır. Uydular için tanımlanan R-TEC parametresi uygulamada kullanılan ağırlıklandırma algoritmalarından biri olarak önerilmektedir. Bu ağırlıklandırma ölçütünün diğerlerine göre en önemli farkı, içerisinde uydu azimut açısının etkisini de barındırmasıdır. Bu nedenle“Geometrik Kalite Parametresi (Geometrical Quality Parameter - GQP)”olarak isimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
GPS measurements are used extensively in determining of total electron content of the ionosphere. Atmospheric conditions of expected accuracy of the GPS measurement is directly related to the fact that accurate modeling of the ionosphere can be obtained from the GPS measurement accuracy increases. Ionospheric signal delays caused by the signal received at the ionosphere for curved path is related to the size of the calculated value of STEC. These values in the ionosphere in the vertical direction in order to determine the total electron density of electrons is converted to activity values that define the VTEC. Any epoch TEI values defined for a receiver in which the receiver of the signals received from satellites VTEC surrounding values are calculated using specific weighting algorithm. Application for measuring the distribution of satellite GPS position, according to the GDOP, PDOP quality criteria have been defined as. GPS measurements obtained on the quality of the TEC value in the satellite distribution is primarily effective. The findings from this study regarding the quality of the measurements relating to the ionosphere shows that the definition of a parameter.“Reliability of Total Electron Content - referred to as R-TEC”this parameter as a function of the ionosphere on the location precision is formed. R-TEC is defined, the receiver and the receiver which is receives the signal for a particular epoch. R-TEC defined for satellites weighting parameter used in the application is suggested as one of the algorithms. This weighting of the criteria most important difference compared to the others, in which the effect of satellite azimuth angle is also hosting. Therefore, Geometrical Quality Parameter (GQP) has been named.