Adli önemi olan böcek türlerinden Calliphora vomitoria (Linnaeus, 1758) (Diptera: Calliphoridae)'nın farklı sıcaklıklarda gelişim sürelerinin araştırılması
Research on development periods of forensically important species Calliphora vomitoria (Linnaeus, 1758) (Diptera: Calliphoridae) at different temperatures
- Tez No: 372793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, adli entomolojide ölüm sonrası zaman (ÖSZ) tahmininde kullanılan Calliphora vomitoria (Linnaeus, 1758) türünün gelişim evrelerinin daha önce literatürde bulunmayan 15°C ve 18°C sıcaklıklarda deneysel olarak yetiştirilmesi ile ortaya çıkan ADH verileri ve belirtilen sıcaklıklarda ADH'ın teorik olarak hesaplanması arasında bir farklılık olup olmadığının tespitine yöneliktir. Ayrıca en düşük gelişim sıcaklığı olarak belirlenen 8°C'deki gelişimin hangi evreye kadar sürdüğünün belirlenmesi de amaçlanmıştır. Adı geçen sıcaklıklarda yumurta, 1. larva, 2. larva, 3. larva ve pupa dönemlerinin süreleri ayrı ayrı belirlenmiştir. Ayrıca belirlenen bu süreler literatürde bulunan diğer veriler ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler sonucu hesaplanan ADH deneysel ve teorik hesaplamalar bakımından farklılıklar göstermiştir. Bu tez çalışması da her ülkenin kendi populasyonlarındaki farklılığa bağlı olarak ortaya çıkan sapmaları tespit edecek veri setini oluşturması açısından bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study involves development stages of Calliphora vomitoria (Linnaeus, 1758) species using forensic entomology to estimate after time of death at 15°C and 18°C temperatures and these temperatures are not be found in literature. Values which were obtained from result of experiments and ADH values which were calculated with formula at these temperatures were compared with each other. In addition, other aim was that development would continue at 8°C that is lowest development threshold or would not. Time of development stages that is egg, 1st instar, 2nd instar, 3rd instar and pupae were determined at these temperature separately. Also, these determined time was compared with values in literature. Consequently, experiment's results differed from calculated values. This study provides a basis to data set for deviation of development stages depending on differences in the populations of each country.