Fonksiyonel derecelendirilmiş konik kesitli mikro kirişlerin serbest titreşim analizi
Free vibration analysis of functionally graded micro beam with tapered cross section
- Tez No: 372798
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde değişken kesite alanlı fonksiyonel derecelendirilmiş (FD) bir mikro kirişin serbest titreşimi teorik olarak incelenmiştir. Malzeme özelliklerinin kirişin kalınlığı doğrultusunda kuvvet yasası dağılımına göre olduğu varsayılmıştır. Ana denklem, vektörel koordinat sisteminde genişliği üstel olarak değişen kesit alan geometrisi için adi diferansiyel bir denkleme indirgenmiştir. Fonksiyonel derecelendirilmiş malzemeden yapılan mikro kirişlerin titreşim davranışları modifiye gerilme çifti teorisi baz alınarak elastik değişim aralığında analitik olarak incelenmiştir. Ana hareket denklemleri ve sınır koşulları Hamilton prensibi ile türetilmiştir. Doğal frekansların analitik sonuçları, her iki ucu basit mesnetli, her iki ucu ankastre ve bir ucu ankastre diğer ucu serbest üstel FD kirişler için elde edilmiştir. Doğal frekanslar için çözümler kirişin karakteristik büyüklüğünün malzeme iç uzunluk parametresine oranı olarak ve FDM dağılım fonksiyonu özelliklerine göre elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a theoretical investigation in free vibration of a functionally graded tapered (FG) micro beam is presented. It is assumed that material properties vary along the beam thickness according to power law distributions. The governing equation is reduced to an ordinary differential equation in spatial coordinate for cross-section geometries with exponentially varying width. The vibration behaviors of micro-beams made of functionally graded materials are analytically investigated on the basis of the modified couple stress theory in the elastic range. The governing equations of motion and boundary conditions are derived on the basis of Hamilton principle. Analytical solutions of the natural frequencies are obtained for exponential FG beams with hinged-hinged, clamped-clamped and clamped-free end supports. Solutions for the natural frequencies are obtained FGM distribution functions of properties and as a function of the ratio of the beam characteristic size to the internal material length scale parameter.