Trametes versicolor ile tekstil boyar maddelerinin renginin giderimi
Decolorization of textile dyes by trametes versicolor
- Tez No: 372845
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tekstil endüstrisinde yüksek oranda boyar madde kullanılmaktadır. Kullanılan bu boyar maddeler ve diğer kimyasallar sonucu oluşan atık ürünler deniz, göl, akarsu gibi alıcı ortamlara atık su olarak verilmektedir. Yüksek oranda kimyasal madde ile kontamine olmuş atık sular genellikle kimyasal ve fiziksel yöntemlerle arıtılmaktadırlar. Biyolojik yöntemlerle arıtım ise ekonomik olmasının yanı sıra daha etkilidir. Bu bilgiler ışığında, bakteriler, algler, bitkiler ya da funguslar kullanılarak uygulanan arıtım yöntemleri öne çıkmaktadır. Trametes versicolor'un da içinde bulunduğu beyaz çürükçül funguslar tekstil atık sularının biyoremediasyonunda çoklukla kullanılan mikroorganizmalar arasındadır. Trametes versicolor ATCC 200801 ile yaptığımız çalışmamızda Solazol Blue BB, Neutrilan Black, Reactive Bright Yellow, Reactive Red ve Solazol Turquoise Blue boyar maddelerinin giderimi incelendi. Dekolorizasyon oranı karşılaştırmaları sonucu Reactive blue 19(Solazol Blue BB) %99 ile en yüksek orana sahip oldu. Bu yüzden çalışmalara Reactive Blue 19 ile devam edildi. 6 günlük kültür ile yapılan çalışmalarda, 2 saate gerçekleşen dekolorizasyon için optimum fizyolojik koşullar incelendi. Karbon kaynağı olarak, glukoz, ksiloz ve maltozda en yüksek oranlar elde edildi. Azot kaynağı olarak mikroorganizmanın pepton ve NH4NO3'ı kullanarak dekolorizasyon işlemini % 97 ve % 99 oranlarında gerçekleştirdiği rapor edildi. Optimum pH 4 olarak belirlenirken, düşük sıcaklığın dekolorizasyon işlemini etkilemediği ancak 60 0C 'nin üzerine çıkıldığında dekolorizasyon oranının düştüğü gözlendi. Çalkalama hızının boya giderim işlemini etkilemediği rapor edildi. Son olarak ham lakkaz özütüyle yapılan çalışmada %90 oranında sonuç veren dekolorizasyon işleminin enzimatik biyodegredasyon ile olabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Dyes are used with high incidence in textile industry. Waste products that are composed in consequence of mentioned dye and other chemicals are discharged to receiving environment as sea, lake, stream etc. Waste water that is contaminated with high level of chemical agents are generally purified with chemical and physical method. On the other hand, water treatment with biological methods is more effective as well as being economic. In the light of this knowledge, water treatment methods which are adopt with using bacteria, algae, plant, or fungi become prominent. White rot fungi including Trametes versicolor participating microorganisms that are frequently used in the bioremediation of textile waste water. In this thesis, decolorization of Sol azol Blue BB, Neutrilan Black, Reactive Bright Yellow, Reactive Red and Solazol Turquoise Blue are investigated by using Trametes versicolor. As a result of the comparison of decolorization percentage, Reactive Blue 19 (Solazol Blue BB) had the highest rate as 99%. So, investigations were proceeded with Reactive Blue 19. Optimum physiological conditions were investigated with 6-days old cultures for decolorization occurs in 2 hours. High percentages were achieved in glucose, xylose and maltose as carbon resource. Microorganisms decolorize with using peptone and NH4NO3 in the percentage of 97% and 99% as a nitrogen resource. In addition to determine the optimum pH is 4, decolorization is not effected from low temperature, and however decreased decolorization rate was observed when the temperature increased over 60 0C. Decolorization is not effected by agitation speed. All things considered, decolorization which results 90%, can be used with enzymatic biodegradation in this experiment with crude laccase extract.