Konya ili merkez ilçe ve çevresindeki ağaçlarda yetişen Basidiomycetes sınıfına ait şapkalı mantarların taksonomisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 13069
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMET HASENEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, bölgemizdeki ağaçlar üzerinde yetişen 8 familyaya dağılan 17 şapkalı mantar türü tespit edilmiştir. 17 mantardan 7 si yenen, 10 tanesi yenmez olarak belirlenmiştir. Numunelerin imkan dahilinde yetiştikleri yerlerde renkli fo toğrafları çekilmiştir. Morfolojik ve yetişme yeri özellikleri ile halkın numune konusundaki bilgileri tespit edilmeye çalıılmıştır. Sonra numuneler laboratuvara getirilerek, deskripsi- yonları yapılmıştır. Türkiye'de bugüne kadar yayınlanan çalışmalar dikkate alınarak,“Türkiye'deki yayılışları”belirtilmeye çalışıldı. Yayınlanmış olan floralara mantarlar dahil edilmediği için türlerin Dünya' daki yayılışları tespit edilememiştir. Türlerin familyalara göre dağılımı şöyledir: 1. Familya: Trichol ornat aceae Roze ve Quereem 1. Tür ; Oudemansiella radicata (Relhan ve Fr. ) Sing. (Yenir). 2. Tür 2. Familya 1. Tür 3. Familya 1. Tür 4. Familya 1. Tür 2, Tür Mycena nireipes Huur. (Yenmez), Aman.it aceae He i m Pluteus atrlcapillus (Batsch. ) Sing, (Yenir). Bolbitiaceae Sing. Agrocybe aeg-erita (Brig.) Sing. (Yenir). Coprinaceae Roze ve Quereem Coprinus micaceus (Bull.; Fr. ) Fr. (Yenir). Coprinus disseminatus (Fers. ; Fr. ) S. F. Gray (Yenmez ), 5. Familya: Pol ypor aceae Çorda 1". Tür : Polyporus squa&o&us (Huds. ; Fr. ) Fr. (Yenir). 2. Tür : Polyporus frondosus Mich, ve Fr.. (Yenmez), 3. Tür 4. Tür 6. Familya: 1. Tür 7. Familya; 1. Tür 2. Tür 3. Tür 8. Familya; 1. Tür 2. Tür 3. Tür Fleurotus drynus (Pers. ; Fr. ) Kumm. (Yenmez). Pleurotus ostrea t us (Sacq, ; Fr. ) Kumm. (Yenmez). Scutig-eraceae Bong, ve Sing. Gloeoporus dichrous Mont. (Yenmez). Stereaceae Pil at Fomes fowentarius (L. ) Fr. (Yenmez). Fames paxaaceus (L. ) Quel. CYenmez). Tramates versicolor (L, ) Fil. (Yenmez), Hymenochataceae Donk Phelliaus pamaceus (Baumg, ) Bfiemelâ (Yenmez). Pbeîlinus ig-niarius (Baumg-. ) BFiemela (Yenmez). Laetiporus sulphureus (Bull. ; Fr. ) Muur. (Yenir)
Özet (Çeviri)
In this investigation, 17 capped mushroom species placed in 8 families growing on trees of our region were determined. Of 17 mushrooms, 7 edible and 10 non-edible mushrooms were detei - mined. The photographs of the samples were taken in their growing places as possible as could be. Their morphological features and growing areas and the knowledge of the people about the samples were tried to determine. Then, the descrip tions of the samples were made in the laboratory. Their distributions all over Turkey were tried to point out by taking an attention to the perivious publications in Turkey. Since the mushrooms weren't added to the publicated floras, the distributions of the species all over the world hadnit been determined. The distributions of the species according to families: Familie 1. : Tricholomataceae Roze ve Quereem Oudexnansiella radicata CRelhan ve Fr. ) Sing. . Mycena niveipes Muur. (non-edible). Amanitaceae Heim. Plutevs atricapillvs (Batsch. ) Sing, (edible). Bolbitiaceae Sing. Agrocybe aeg-erita (Brig. ) Sing, (edible). Coprinaceae Roze ve Quereem Coprinus mi cacevş (Bull.; Fr. ) Fr. (edible). Coprinus disseminatus (Pers,,* Fr. ) S, F. Gray (non-edible). Polyporaceae Corda Palyporus squama&us (Huds, ; Fr. ) Fr. (edible). Polyporus frcmdo&us Kich, ve Fr. (non-edible). species 1. species 2. Familie 2. species 1. Familie 3, species 1. Familie 4, species 1. species 2. Familie 5. species 1. species 2. species 3. species 4. Familie 6. species 1. Familie 7. species 1. species 2. species 3. Familie 8. species 1. species 2. species 3. Pleurotus drynuts (Pers. ; Fr. ) Kumm. (non- edible). Pleurotus ostreatus (Sacq. ; Fr. ) Kumm. (non- edible). Scutigeraceae Pilat Gloeoporus dichrous Mont, (non-edible), Stereaceae Donk Fomes fomentarius (L. ) Fr. (non-edible). Fames pazaaceus (L. ) Quel, (non-edible). Tramates versicolor (L. ) Pil. (non-edible). Hymenochataceae Phellinus pomaceus (Baumg, ) Hi erne la (non- edible). Phellinus ig-niarius (Baumg. ) Hiemela (non- edible). Laetiporus sulphureus (Bull.; Fr. ) Muur. (edible).