Kodlu uyarma yöntemi ile ultrasonik görüntüleme
Ultrasonic imaging with code excitation method
- Tez No: 372882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAKİR BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çözünürlük ve penetrasyon derinliği ultrasonik görüntü kalitesi için önemli kriterlerdir. Ultrasonik görüntülemede çözünürlüğü, penetrasyon derinliğini ve sinyal-gürültü oranını (SNR) iyileştirmek için daha önce radar ve sonar sistemlerinde kullanılan kodlu uyarma yöntemi B-mod görüntüleme için araştırılmıştır. Temel ultrason yapısı ve ultrasonik görüntüleme yöntemleri gözden geçirildikten sonra kodlu uyarma yöntemleri incelenmiştir. Doğrusal frekans modülasyon Chirp ve faz modülasyonlu Barker ve Golay kodları incelenmiş ve simülasyonları yapılmıştır. Simülasyonlar Field II program seti yardımıyla gerçekleştirilmiştir. SNR iyileştirmek için darbe süresi veya darbe genliği arttırılabilir. Önerilen yöntemde darbe genliği arttırılarak etkileri diğer kodlu uyarma yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada aksiyal çözünürlükte değişiklik olmamıştır. Ancak yanal çözünürlükte 8 bit uzunluk için % 0,4' lük bir iyileşme olmuştur. Frekans arttırıldığında penetrasyon derinliği artmaktadır. MSR (main to sidelobe ratio) değeri golay kod ve deneysel çalışma için 118,8 db ve 119 db olarak hesaplanmıştır. Ultrasonik görüntülemede aktif element sayısı, frekans ve odak noktası değişiklikleri wire phantom üzerinde simülasyonu yapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Important criteria for the quality of the ultrasonic image resolution and penetration depth. Ultrasonic imaging resolution, penetration depth and signal-to-noise ratio (SNR) in order to improve the radar and sonar systems used previously coded excitation method was investigated for B-mode imaging. After a review of the structure and methods of ultrasound, ultrasonic imaging, coded excitation methods are investigated. Chirp linear frequency modulation and phase modulation Barker and Golay codes were examined and simulations were conducted. Simulations were carried out using Field II program set. To improve the SNR of the pulse duration or pulse width can be increased. In the proposed method the pulse amplitude increasing the effects were compared with other coded excitation method. In this study, there has been a change in axial resolution. However, the lateral resolution of 8 bit length has been an improvement of 0,4%. Penetration depth is increased when increasing frequency. MSR (main to sidelobe ratio) value for the Golay code and experimental study was calculated as 118,8 db and 119 db. In ultrasonic imaging, the number of active elements, the frequency and the focal point changes on wire phantom was examined through simulation.